Gambas/Önsöz

Vikikitap, özgür kütüphane

Gambas geri dön

Bilgisayar programlamaya ilk başladığımda C64'te Basic yorumcusunu kullandım. Sonra MS Dos ve GWBasic/Qbasic'e geçtim. Sonraki adımda Visual Basic 3'tü. Aynı sıralarda internet kullanıma geçti. Böylelikle internete mini VB programlarımın hepsini koydum. bu bana ve başkaları için çok yararlı oldu. Birçok mavi ekrandan dolayı MS'tu bıraktım. Linux ve KDE benim favorimlerim oldular ve hala öyleler.

Fakat daima Linux ve KDE için VB özlemişimdir. Benim eski aklım C++ veya Java kullanımını alamadı. 2003 Noel zamanında, Mr. Minisini ve arkadaşları tarafından yapılan Gambas'ı keşfettim. Böylelikle mini VB programlarımın hepsini Gambas'a çevirmeye başladım.

Bence, Gambas çok başarılı olacaktır. Onu ilerletmek için, Vikikitap gibi GNU lisans altında mini programlarımın hepsini yayınlayacağım.

Herkesi, kötü ingilizcemmi geliştirmeye ve bu kitabu geliştirmeye davet ediyorum.

rhoe in January 2005 de:Benutzer:Rho

Türkiyemin geri kalmaması adına çevirmeye başladığım bu kitabın herkese faydalı olmasını dilerim. Benim gibi VB kullanıcıları için linux'te bildiğim bir programlama dilini kullanarak program yazmak isteyenler için yardımcı olacak bir kitaptır. Linux, MS gibi virüse boğulmamış olması sebebiyle herkese tavsiye ederim.

VB bilgisi olanların katkıları ile çok güzel bir kitap olacaktır. Bu kitabı hep beraber geliştirelim ve önemli kaynakları Türkçeleştirelim.