Fotoğrafçılık/İstenen Özellikler

Vikikitap, özgür kütüphane

2.1 Genel[değiştir]

Paolo Monti, 1981

2.1.1 Amaç[değiştir]

Başkalarının çalışmasının tekrarı olmadan izleyiciye yeni ve etkileyici bir görsel sunmak

  • İzleyici beklentisine yanıt vermek:
  • İzleyici beklentisi ile birebir örtüşerek sıkıcılığa düşmeden, onların beklentisinden uzaklaşıp uçuklaşmadan ortaya konan yapıtlar, izleyici ile gereken iletişimi kurmayı başarırlar. İlginçlik, sıradışılık artı değerlerdir.

2.1.2 Tarz[değiştir]

Fotoğrafta Nü, Belgesel, Doğa, Digital, S/B gibi pek çok dal bulunmaktadır. Çalışmanız herhangi bir tarza dahilise o tarza ait bilgileri edinmeye çalışın. Bilgili sayılan kişiler fotoğrafınızı o çerçevede değerlendirecektir.

2.1.3 Başlık ve fotoğrafın uyuşması[değiştir]

Ör. başlıkta hüzün deniyor ise fotoğraf izleyiciye hüznü iyi yansıtıyorsa amaca ulaşılmıştır.

  • Çekim bilgilerinin yazılması:
  • Çekim teknik bilgilerinin önceden yazılması veya istenince verilmesi, exif bilgileri varsa dosyadan silinmemesi izleyiciye fotoğraf teknik anlamda anlamada yardımcı olur.
  • Küçük fotonun önemi: Küçük fotoların yan yana geldiği sayfada küçük fotoğrafı cazip olanlar daha çok tıklama, daha çok izlemeye ve daha çok değerlendirmeye alınıyorlar.

2.2 Kompozisyon[değiştir]

2.2.1 Yatay ufuk çizgisi[değiştir]

Manzara fotoğrafında ufuk çizgisi veya karşı kıyı çizgisinin fotoğrafın kenarına paralel olması istenilen bir özelliktir. Bunun istisnası ufuk çizgisini belirgin şekilde diagonal kullanımıdır.

2.2.2 Merkez dışı ana konu[değiştir]

Ana konuyu merkez dışına yerleştirmek, sağında veya solunda çevreyi ikiye bölünmeden tek parça olarak daha iyi göstermeyi sağladığı gibi ana konuya daha fazla dikkat çekmeyi sağlar. İstisnalar: Ana konunun karenin büyük bir bölümünü kapladığı fotoğraflar. Simetrik fotoğraflar. Önerilen konum çerçevenin yatay ve dikey olarak 3'e bölünmesi ve ana konunun 4 kesişme noktasından birine yerleştirilmesidir.

2.2.3 Güçlü Çapraz formlar[değiştir]

Çerçeveyi çaprazlayan çizgiler kompozisyonu durağanlıktan çıkarmaya yardımcı olurlar.

2.2.4 Sadelik[değiştir]

Sadelik, ana konuyu dikkat dağıtan ve rahatsız edici unsurlardan kurtararak sunma sanatıdır. Bunun için alan derinliğini kısmak, zeminde sade fon kullanmak ve ana konu/fon oranını artırmadan yararlanılabilir.

2.2.5 Kadraj seçimi[değiştir]

Konulara uygun dikey veya yatay kadrajı tercih edin.Çekim esnasında her iki kadrajın tercihinde de,öncelikli olarak dikkat edeceğiniz en önemli şey, yatay ve dikey olarak bulunan (bina, kaldırım, yol, direk vd.) ve kadrajın alt/üst veya sağ/sol yana maksimum paralellikte referans oluşturmasıdır... Eğer kadrajınıza giren ve çizgisel görünüm oluşturan alanlarla merkez kompozisyonda yer alan obje dengeli görünmezse, resminizde yamuk ve yanlış bir etki bırakacaktır...

Bunların haricinde kompozisyonun anlam bütünlüğü, kullanılacak mecra veya alan ile uyumu, eğer seri bir iş ise ışık devamlılığı da çok önemli konulardır. İnsan ve diğer canlı çekimlerinde verilmesi zorunlu olan baş boşluğu, çekilen objenin kendi baş büyüklüğü kadardır.

2.3 Netlik[değiştir]

Netlik gözün aradığı özelliklerden biridir. Özellikle ana konunun flu, başka bir nesnenin net olduğu fotoğraflar çok rahatsız edicidir. Netsizlik fotoğrafçının ve donanımının yetersiz olduğu izlenimi uyandırabileceğinden kaçınılması gereken bir durumdur. Bilinçli kullanımlarda bunun kare içerisinde söze gerek kalmadan bir şekilde belli edilmesi gerekir.

2.4 Pozlama[değiştir]

2.4.1 Kontrast[değiştir]

Açık ve koyu alanlarda detay kaybı olmadan elde edilmiş yüksek kontrastdır. Bu aynı zamanda birbirinin karşığılı renkler için de kullanılan bir teknik tabirdir. Siyah ve beyaz, sarı ve kırmızı gibi...

2.4.2 Doygunluk[değiştir]

Renkli fotoğraflarda (yapaya kaçmayan) yüksek renk doygunluğu.

2.5 Işık[değiştir]

Işığın iyisi fotoğrafın tadını on kat arttırır. Işık kullanımı tek cümlede anlatılmayacak şeylerden biridir. -Ayrıca fotoğraf çekilirken güneş ışığından elimizden geldiğince yararlanmalıyız. Bazı donanımsız makinelerle çekilen fotoğraflarda Güneş ışığının arkaya alınarak çekilmesi kaliteyi oldukça artıran etkendir.-

2.6 Çerçeve[değiştir]

Çerçeve fotoğraftaki anlatıma yardımcı olacak şekilde, gidecek web sayfasında etrafına belli bir alan yaratacak şekilde hazırlanırsa fotoğrafın etkisi artacaktır. Yapıt başlığı, isim, copyright bilgisi çerçeve üzerinde dikkat dağıtmadan yazılabilir.