İçeriğe atla

Cerrahi ve Ebelikte Sülfürik Etere Alternatif Yeni Bir Anestezik İlacın Tanıtımı

Vikikitap, özgür kütüphane

Gelişim aşaması: %100 tarihinde denetlenmiştir

Cerrahi ve Ebelikte Sülfürik Etere Alternatif Yeni Bir Anestezik İlacın Tanıtımı

Özgün adı: Account of a new anaesthetic agent, as a substitute for sulphuric ether in surgery and midwifery (kaynak)

Yazar: James Young SIMPSON (1811 - 1870)

Yayınlanma tarihi: Kasım 1847

Çeviri: Necatorina

KLOROFORM ÜZERİNE

[değiştir]

geçtiğimiz Ocak ayında başarılı bir Eter uygulamasını gördükten sonra, aklıma kesinlikle eşit hız ve başarıya sahip, ciğerlerden aynı yoğun ve güçlü şekilde emilerek sisteme geçebilen ilaçlar bulabileceğimize dair bir inanç doğdu. Geçtiğimiz Şubat yazıp yayınladığım bazı gözlemlerimde, doğumda Sülfürik Eterin solunmasına benzer bir şekilde Eterin yanında çavdar mahmuzu kullandığımdan bahsettim.[bkz. Monthly Journal of Medical Science, 724 ve 795. sayfalar]

Kimyaya benden daha hâkim olan birçok profesyonel dostumla, sisteme solunum ile verilebilecek olan yeni ilaçların olası varlığı veya keşfi, ve aktif olarak kullandığımız bazı tanınmış ve eski ilaçları buharlaştırarak veya uçucu preparatlarının solunumla verilmesi olasılığı üzerine konuşma fırsatım oldu. Yaz ve sonbaharda, şehrin en iyi kimyagerleri ve eczacıları Messrs Duncan, Flockhart, & Co. tarafından hazırlanan, bazı ilaçların eter çözeltilerini vs. elde ettim.

Son olarak, Sülfürik Eterden kaynaklanan bazı rahatsızlıkları ve zorlukları (özellikle de nahoş ve çok sinen kokusu, ilk solunumda bronşları sıkça tahriş etmesi, ve özellikle zorlu doğumlarda gereken yüksek miktarları) önlemek için, aralarında dezavantajları olmadan eterin avantajlarına sahip birini bulma umuduyla başka uçucu sıvıları soluyarak kendi üzerimde denedim. Bunun için de hidro-karbonun klorürü (veya Felemenk yağı), aseton, etil oksitin nitratı (nitrik eter), benzin, iyodoform buharları vb. gibi daha güzel veya hoş kokuları olan kimyevî sıvılar seçtim ve soludum.

Bunlar arasından birisinin, yani Kloroform ya da Formil Perklorürün, diğerlerinden daha etkili olduğunu buldum, ve onu otuza yakın kişi üzerinde denemiş olarak, üstün anestezik etkilere sahip olduğunu güvenle söyleyebilirim. Kullandığım bu sıvı, benim için Messrs Duncan, Flockhart, & Co. laboratuvarında Bay Hunter tarafından hazırlandı.

Kloroform ilk olarak neredeyse aynı zamanlarda Soubeiran (1831), ve Liebig (1832) tarafından bulunup tanımlandı, bileşimi 1835'te ilk kez doğru biçimde başarılı Fransız kimyager Dumas [bkz. Annales de Chimie et de Physique, xlviii. xlix. ve lviii. ciltler] tarafından keşfedildi. Dâhilî olarak birkaç doktor tarafından kullanıldı; Guillot astım için, düşük dozlarda 100 kez seyreltilmiş hâlde anti-spazmodik olarak yazdı.[bkz. Bouchardat, Annuaire de Therapeutique (1844) s. 35] Ancak bildiğim kadarıyla, benim deneylerime kadar başka hiç kimse onu solunum yoluyla kullanmadı veya kayda değer anestezik özelliklerini keşfetmedi.

Yoğun, akışkan, renksiz bir sıvıdır, hızla buharlaşır, ve güzel, meyvemsi bir kokusu, ve tatlı, hoş bir tadı vardır.

Solunumla alınan bir anestezik ilaç olarak, Sülfürik Eterin karşısında şöyle avantajları bulunmakta:

  1. Anestezik etkinin elde edilmesi için Eterden çok daha az Kloroform gerekir; sadece yüz ilâ yüz yirmi damla Kloroform yeterlidir, ve bazı hastalar için bu miktar daha az bile olabilir. Güçlü birisinin, otuz damla sıvıdan aldığı altı-yedi nefeste tamamen hissizleştiğini gördüğüm oldu.
  2. Etkisi daha hızlı ve tam, ve genelde daha uzun sürüyor. Neredeyse her zaman on ilâ yirmi tam nefesin yettiğini gördüm. Böylelikle cerrah için zaman kazanılıyor ve tüm narkotik ilaçlarda görülen baştaki heyecanlanma evresi daha az yaşanıyor ya da hiç görülmüyor, hastanın aynı ölçüde heyecanlanma ve konuşmaya eğilimi olmuyor.
  3. Önceden Eterin solunumun yarattığı hissi deneyimlemiş ve daha sonra Kloroform solumuş olanların çoğu, Kloroformun solunmasının ve etkilerinin Eterinkinden çok daha hoş olduğunu savunmuştur.
  4. Eter ile karşılaştırıldığında, gereken miktarın azlığını göz önünde bulundurduğumda Kloroformun kullanımının Eterden daha ucuz olacağına inanıyorum, özellikle de üretiminin daha basit ve ucuz hâle gelmesi olasıyken.
  5. Kokusu nahoş değil, tam tersi; ve Sülfürik Eter ile yaygın olarak kokusu, hiçbir zaman hastanın ciğerlerinden gelen nahoş havadan etraftakilerin giysilerinin üzerine sinmez.
  6. Az miktarları yeterli olduğundan taşınması Sülfürik Eterinkiden daha kolaydır.
  7. Uygulanması, özel bir tür alet gerektirmez. Sıvının, üzerine döküldüğü delikli bir sünger, bir cep mendili, ya da bir parça keten veya kâğıdın ağız ve burun üzerinde tutulup tam nefeslerle solunması genellikle bir-iki dakikada istenen etkiyi vermek için yeterlidir.

Henüz Kloroformu kapsamlı bir cerrahi operasyonda kullanma fırsatım olmadı, ancak, diş çekimi, yara açımı, şiddetli âdet sancıları, sinir ağrıları ve birkaç vakada, öbür türlü çok acı verici olacak bir yumurtalık sorununun tedavisi vb.'nde çok başarılı bir şekilde kullandım. Doğumda da yüksek başarı ile uyguladım. (...) Doğumun ilk safhası üç buçuk saat sonra bittiğinde kadına, yarım çay bardağı Kloroformla ıslatılmış ve bir huni şekline getirilmiş bir cep mendilini geniş ucu ağzı ve burun deliklerine gelecek şekilde yerleştirerek Kloroform verdim. Sıvı, tamamen buharlaştığı her on ya on iki dakikada bir yenilendi. İnhalasyonun başlamasından yirmi beş dakika sonra çocuk çıktı. Genelde Eterle görülenden daha uzun süre boyunca anne uyuşuk kaldı. Çocuğun çıkması normalde olduğu gibi anneyi uyandırmadı; plasentanın çıkmasından birkaç dakika ve hemşirenin çocuğu başka bir odaya almasından önce de uyanmadı. Sonra bana dönüp "gerçekten ihtiyacı olan çok iyi bir uyku çektiğini" söyledi. Kısa bir süre sonra "uykusunun ağrıları böldüğünden korktuğunu" söyledi. Bundan hemen sonra hemşire, yeni doğan bebeğini yan odadan getirdi. Kadını, doğumun bittiğine ve bebeğin "kendi kanlı, canlı bebeği" olduğuna ikna etmek kolay değildi.

(...)

Hiç şüphem yoktur ki birkaç yıl sonra doğum anestezisi yaygın bir biçimde kabul görecektir. Kadın doğum uzmanları buna karşı gelebilir, ancak hastaların kendileri bunun uzmanlıkta kullanılmasını sağlayacaktır. Hiç daha iyi ve hızlı iyileşme dönemlerinin geliştiğini izlemek gibi bir zevk tatmadım, ya da anne veya çocukta daha sonrasında hiçbir nahoş sonuç görmedim. Ancak, kullanımıyla annelerin yaşadığı büyük sancıların yok olduğunu gördüm. Ve en çok inandığımsa, bir doktorun en onurlu görevinin ikinci bir yanı olduğudur; insan hayatını korurken insanların acısını gidermektir.

KLOROFORMUN KİMYASAL BİLEŞİMİ

[değiştir]

Formil, Formik asidin varsayımsal bir radikalidir. Formik asit ismini, ilk kez keşfedildiği Formica rufa karıncasından alıyor. Gehlen bunun başlı başına ayrı bir asit olduğunu fark etti ve ondan sonra ilk kez Doebereiner tarafından yapay olarak elde edildi. Kimyagerler şimdi formik asidin nişasta, şeker ve tabi ki diğer bitkilerden de elde edilebileceği birçok işlem buldu.

Bir dizi Formil Klorürler, klor ve hipokloritlerin metil klorür ve hidratlı metil oksit (piroksilik alkol veya odun ruhu) üzerine etkisi ile üretilebilir. Nasıl formik asit, Formil radikalini içermeyen maddelerden elde edilebiliyorsa, bu radikalin Klorürleri de aynı şekilde bunları içermeyen maddelerden elde edilebilir.

Kloroform, Kloroformil ya da Formil Perklorürü, birçok yapay yöntem ile yapılabilir ve elde edilebilir - sönmüş kireç ya da sulu kostik alkalinin klorale etkisinden, alkol, odun ruhu veya asetonun kireç kaymağı ile damıtılması ile, şarap ruhu içinde kostik potas içine klor gazı verilmesi ile vb. Benim kullandığım tarif Dumas'nın formülüne göre hazırlanmıştır.

(...)

Oluşan Formil Perklorürü iki Karbon,[1] bir Hidrojen ve üç Klor atomundan oluşuyor. 1,48 olan özgül ağırlığı suyunkinden çok daha fazladır. 141 derecede[2] kaynar. Buharlarının yoğunluğu 4,2'dir. Yanıcı değildir, potasyum, potas, sülfürik ve diğer asitlerle damıtıldığında değişim gözlenmez. [bkz. Turner's Elements of Chemistry - 8th edition s. 1009, Gregory's Outlines of Chemistry ii. bölüm, s. 401, Fownes' Manual of Elementary Chemistry s. 419, Thomson's Chemistry of Organic Bodies s. 312, Loewig's Organische Chemie i. cilt, s. 498]

Bu, solunduğunda anestezi durumu yaratan üç bileşiğin (Nitröz Oksit, Sülfürik Eter ve Formil Perklorürü) kimyasal yapısı belirlenmiştir. Aşağıdaki tablo bu ilaçların kimyasal bileşim yönünden birbirinden tamamen farklı olduğunu ve elemental bileşiminin anestezik özelliklerini açıklamadığını gösteriyor:

Azot sayısı Oksijen s. Karbon s. Hidrojen s. Klor s.
Nitröz Oksit 1 Atom 1 Atom ... ... ...
Sülfürik Eter ... 1 Atom 4 Atom 5 Atom ...
Kloroform ... ... 2 Atom 1 Atom 3 Atom

Belki de birkaç yıl öncesinde Soubeiran, Liebig ve Dumas'nın, Kloroformun oluşumu ve yapısını ilk keşfettiklerindeki tek amaçlarının felsefi Kimyada bir araştırma olması önemsiz olacaktır. Onlar, bilginin saf aşkı ve kapsamı ile çabaladı. Kimyacı meslektaşlarının dikkatlerini beklerlerken bu maddenin hiçbir pratik amacı olabileceğini ya da hayvan bedeni üzerinde hiçbir fizyolojik veya terapötik etkileri olabileceğine dair fikirleri yoktu.

(...)

Emin olarak söylüyorum ki, Kloroform kullanımı yakında Eter kullanımının yerinin tamamen alacak; ve, uygulanmasının kolaylığı ve hızı nedeniyle, Eterin asla kullanılamayacağı birçok koşulda ve birçok vakada anestezik olarak kullanılacak. Şimdi elimizde başta bilimsel merak ve araştırmanın öğesi olmuş, ve hızla, her durumda insanların acısını ve ızdırabını gideren bir madde var.

Notlar

[değiştir]
  1. Kitabın yazıldığı dönemlerde karbonun atomik ağırlığın gerçektekinin yarısı olduğu kabul ediliyordu.
  2. 141 Fahrenheit, 60,5 Celsius'a eşdeğerdir