C Programlama Dili/Neden C

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Neden C?[değiştir]

C işletim sistemleri yazmak için en yaygın kullanılan programlama dilidir. C ile yazılmış ilk işletim sistemi Unix'tir. Daha sonra GNU / Linux gibi işletim sistemlerinin tümü C'ye yazılmıştır. İşletim sistemlerinin dili sadece C değil, bugün mevcut olan en yaygın üst düzey dillerin neredeyse tümü için öncü konumundadır. Aslında, Perl, PHP, Python ve Ruby hepsi C ile yazılmıştır.

Diyelim ki İspanyolca, İtalyanca, Fransızca veya Romence öğreneceksiniz. Latince bilmenin yardımcı olacağını düşünmüyor musunuz? Latince tüm bu dillerin temeli olduğu gibi, C'yi bilmek, C gelenekleri üzerine inşa edilmiş bütün programlama dilleri ailesini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Neden assembly değil de C?[değiştir]

Assembly dili programın hızını ve maksimum kontrolünü sağlarken, C taşınabilirliği sağlar.

Farklı işlemciler farklı assembly dilleri kullanılarak programlanır ve programcılar bunlardan sadece birini seçmek ve öğrenmek durumunda kalırlar. Aslında, C'nin temel güçlü yönlerinden biri, derleme dili tarafından sağlanan donanımın kontrolünün çoğunu korurken, evrenselliği ve taşınabilirliği çeşitli bilgisayar mimarileri arasında birleştirmesidir.

Assembly, son derece güçlü olmasına rağmen, büyük uygulamaları programlamak için çok zordur ve mantıklı bir şekilde okunması veya yorumlanması zordur. C hızlı ve verimli çalıştırılabilir dosyalar oluşturan derlenmiş bir dildir. Aynı zamanda küçük bir “ne görüyorsanız hepsini alırsınız” dilidir: bir C ifadesi çoğunlukla bir yığın assembly ifadesine karşılık gelir, diğer her şey kütüphane işlevleriyle sağlanır.

Domino taşlarının devrilmesi gibi, gelecek nesil programlar öncekilerin trendini takip ediyor. C'de tasarlanan işletim sistemlerinde daima C'de tasarlanan sistem kütüphaneleri bulunmaktadır. Bu sistem kütüphaneleri sırayla daha yüksek seviyeli kütüphaneler (OpenGL veya GTK gibi) oluşturmak için kullanılır ve bu kütüphanelerin tasarımcıları genellikle kullanılan sistem kütüphanelerini kullanmaya karar verir. Uygulama geliştiricileri, kelime işlemciler, oyunlar, medya oynatıcılar ve benzerlerini tasarlamak için üst düzey kütüphaneleri kullanır. Geliştiricilerin birçoğu üst düzey kütüphanenin kullanıldığı dilde programlamayı seçecektir.