C++/S3/Önsöz

Vikikitap, özgür kütüphane
< C++
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
C++ İle Programlama
C++kapak.jpg
Kitap cpp
Türü
Bir programlama dili kitabı
Kitap Hakkında

Önsöz[değiştir]

C++, Bell Laboratuvarlarından Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış, C'yi kapsayan ve çok paradigmalı, yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk olarak C With Classes (Sınıflarla C) olarak adlandırılmış, 1983 yılında ismi C++ olarak değiştirilmiştir.

Genel olarak her C programı aynı zamanda bir C++ programıdır, ancak her C++ programı bir C programı değildir. Bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. C++'ı C'den ayıran özellikler C++'ın nesne paradigması kullanılarak programlamaya olanak tanıyan özelliklerdir. Sınıflar sayesinde yeni veri türleri yaratılabilir veya varolan türlerden yenileri türetilebilir. Ayrıca çokbiçimlilik sayesinde bir sınıf tanımıyla yazılmış kod, o sınıf türünden türetilmiş yeni sınıflarla da çalışabilir.

C++, çok güçlü bir dildir. Genel amaçlı olması nedeniyle, işletim sistemlerinden oyunlara kadar bir çok alanda kullanılabilir. C++ Programlama dilini bilen bir programcı diğer programlama dillerini öğrenme konusunda sıkıntı çekmez. PHP Diline başlarken "Eğer C++ biliyorsanız bu dili öğrenmeniz, bir öğleden sonrasını alacaktır." sözü yaygındır.