Blender 3D: Noob to Pro/Kısayollar

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu kısayollara dikkat edin, çünkü modelleme sırasında ve programı daha etkin kullanabilmek için kısayolları bilmeniz gerekir. Kısayollar Blender topluluğunu düzenlemiş olduğu bir standartdır. Buradaki anlatılan konu bütün kitap boyunca karşılaşacağınız kısayolları anlatmaktadır. Bazı kısayolları anlatılan örnek içinde öğreneceksiniz

Klavye[değiştir]

Özel Fonksiyonlar[değiştir]

ALT Klavyedeki alt tuşu
CTRL Klavyedeki Ctrl tuşu
CMD (Macintosh) klavyedeki Command tuşu (Apple'da tasarlayanlar için)
F1 arası F12 Klavyedeki F1 ile F12 arasındaki tuşların hepsi
SHIFT Klavyedeki Shift tuşu
SPACE Klavyedeki Spacebar tuşu
TAB Klavyedeki Tab tuşu
ENTER Klavyedeki Enter tuşu
ESC Klavyedeki Escape tuşu

Alpha-numeric[değiştir]

AKEY arası ZKEY Klavyedeki alfabenin hepsi
0KEY arası 9KEY Klavyedeki alfabenin üstündeki numaralar, klavyedeki numeric pad—değil

Numeric pad[değiştir]

NUM0 arası NUM9 Numeric pad'deki numaralar klavyenin üstündekiler—değil ('Num Lock' ile etkin olur)
NUM+ ve NUM− Numeric pad yanındadır

Blender' dan bir not; Alfa-numeric ile numeric pad tuşlarının fonksiyonları farklıdır. Herbirine farklı bir özellik atanmıştır.

Laptop kullanıcıları için not: Numerik fonksiyonları rahat bir şekilde kullanabilmek için numerik tuşularına çevirimi yapabilmelisiniz.

  • En son Windows laptoplarında mavi Ctrl tuşunun yanında Fn tuşu bulunmaktadır. Fn tuşunu basılı tutarak NumLk (genellikle F11'dir) tuşuna basın. Eğer NumLk bulamadıysanız kılavuzunuza bakın. Eğer laptop'unuzda numerik tuş takımını etkinleştirmede sorun yaşıyorsanız. Blender'ın Emulate Numpad fonksiyonunu kullanarak ayarlayabilirsiniz. "File", "Add", "Timeline" "...." menu takımını sürükleyip bırakarak paneli açın. "System and OpenGL" butonuna basın. "Emulate Numpad" butonuna tıklayın, sonra da klavyeden düzgün bir şekilde ayarlayın.
  • Mac laptopları için, by default the F6 key without any modifiers turns on Keypad lock, wherein the right hand alpha keys emulate a numeric keypad. However, depending on your settings, you may need to hold down the FN key while pushing F6. You must be sure to use FN-F6 again in order to restore normal keyboard operation. You might find it a bit more convenient to instead hold the [fn] key on the bottom left of the keyboard to momentarily shift the keys to their number pad function.

Windows 2000/XP kullanıcıları için not: Windows'un yapışkan tuş özelliği açık iken sağdaki shift tuşu beş kez basıldığında sorun çıkarabilmektedir. Bu yüzden klavyenizi iyi bir şekilde kullanmalısınız. Yapışkan tuş özelliği açıksa kapamalısınız. Eğer erişebilirlik özelliklerine ihtiyacınız yoksa tabii ki bu daha iyi olur. Bu ayarı Denetim masasındaki erişebilirlik ayarlarından yapabilirsiniz.

2 veya 3 tuşlu mouse[değiştir]

LMB Sol mouse butonu
RMB Sağ mouse butonu
MMB Orta mouse butonu veya mouse tekeri; Eğer 2-butonlu mouse'a sahipsen, ALT+LMB kullanarak orta tuşun yaptığı işlevi yapabilirsiniz.
SCROLL Mouse tekerleğini belirtmektedir.

ALT+LMB ipucu:

  • Eğer bu tuş kombinasyonunu kullanırken sorun çıkarsa, CTRL+ALT+LMB veya MMB tuşlarını kullanabilirsiniz.
  • Eğer programı Linux + KDE'de kullanıyorsanız, ana Blender penceresinde sağ-tıklayın, Configure Window Behavior seçin, Actions → Window Actions kısmına gelin Inner Window, Titlebar and Frame bölümünde, Modifier tuşunu ALT seçin ve alt alta seçili olan bütün kutuları sıfırlayın.

Gnome kullanıcıları için not: Gnome'un mouse ayarlarında Find Pointer (işaretçi) kullanılmadığı belirtilmiştir. Eğer mouse işareti CTRL tuşuna basınca parlıyor ya da dikkat çekiyorsa (Linux kullanmadığım için bilmiyorum sanırım görünüp kaybolmaktan söz ediyor), Gnome'un Desktop Settings (Masaüstü Ayarları)'na bakın, İşaretsiz kutulardan Find Pointer kontrol edin. Aksi takdirde Blender'ın bazı araçlarını kullanmak imkansızlaşacak. Örneğin snap to grid özelliği veya lasso araçlarını kullanmak zorlaşacak.

Apple'daki 1 mouse tuşu yerine[değiştir]

LMB MB Mouse butonu (default)
RMB CMD+MB Apple (Command) tuşu + mouse butonu
MMB ALT+MB Option (Alt) tuşu + mouse butonu

Not: Çeviriyi yanlış yapmadıysam; Mac OS X işletim sisteminde Control ve Command tuşlarının kullanımı RMB ile aynı işlevi görmektedir, Mac OS X için yeni Blender versiyonlarının RMB için Command tuşu, MMB(orta tuş) için Option tuşu kullanılabilir. OSX Tips (OSX tiyoları) Mac versiyonları ile birlikte not edilmektedir.

Menü yolu[değiştir]

SPACEAdd → Mesh → UVsphere

Anlamı:

Klavyeden SPACE tuşuna basın ve açılan menüden sırasıyla Add, sonra Mesh, sonra da UVsphereŞablon:'i seçin.


Önceki ders -- Sonraki ders