Blender 3D: Noob to Pro/Şapkayı karaktere yerleştirmek

Vikikitap, özgür kütüphane

Bu klavuz basit adam modeli ve önceki klavuzdan şapkayı kullanır. Eğer yapmadıysanız geri dönün ve şimdi yapın veya önceden yapılmış bir örneği bulun.

Şapkayı oluşturup ve şeklinden memnun olduğunuzda sıra 3D uzayda tüm nesnenin boyutu, yeri ve dönmesini değiştirmektedir. Object moduna geçin ve şapkayı seçin.

İçerik:

   * 1 Döndürme (Rotasyon)
   * 2 Yerleştirme (Location)
   * 3 Boyut 
   * 4 Üzerine yerleştirme

[edit] Döndürme Rotation

İlk olarak nesnenin rotasyonunu değiştir. RKEY ye bas. Şimdi fareyi nesneyi döndürmek için etrafta hareket ettir. Cismi hangi açıdan görüyorsanız, dönme ekseni sizin görüş açınıza dik olacaktır. Siz iki boyutta bir dönme hareketi görebilirsiniz. RMB veya ESC ye basarak nesneyi ilk duruma getirebilirsiniz

RKEY bastığınızda rotasyon moduna geçerek daha çok basma ile değişiklikler yapabilirsiniz. RKEY ye bastıktan sonra YKEY basıldığında şapkanın y ekseni etrafında döndürecektir. ZKEY z ekseni etrafında döndürecektir ve aynı durum XKEY içinde x ekseni etrafında geçerli olacaktır. ZKEY YKEY XKEY bir kez bastığınızda , nesneyi sahnenin global X, Y veya Z ekseni etrafında döndüreceksiniz. Aynı tuşa ikinci bir kez bastığınızda nesne kendi ekseni etrafında dönecektir. Başlangıçta nesnenin kendi ekseni ile global eksen aynı ise bu durumu değiştirecek ve eksenler farklı olacaktır. Nesneyi birkaç defa çevirerek yerel ve global rotasyonu görünüz. Bu durum çoklu döndürülmüş nesneleri seçtiğinizde ve onları yerel eksenleri etrafında döndürmek istediğinizde belirgin olarak görülecektir.

Kullanıcı katkısı: Blender 2.49b ve diğer sürümlerde eksen kısıtlama tuşlarına tekrar tekrar basıldığında (yukarıda bahsedildiği gibi) 3 kısıtlama modu arasında geçişler olacaktır. RKEY görünen eksen etrafında döndürecektir. İlk kez basıldığında eksen kısıtı global moddadır ve ikinci tuşlama ise lıkal mod döndürecektir. Üçüncü kez bastığınızda görünen eksende döndürecektir.

Şunu da akılda tutmalısınız ki etrafında döndüreceğiniz destek noktası(pivot point) seçebilirsiniz. Önceki egzersizleri yaptıysanız 3D cuser ayarlıdır. eğer öyleyse Median noktasına geri ayarlayın.

Şekil onun orjini veya merkez noktası etrafında dönecektir. Merkez küçük pembe bir nokta ile belirlidir ve bir şekil yarattıpınızda ortaya çıkar.Eğer görünmüyorsa onu görünür yapmanın yolları vardır. Birinci yol, edit moda geç, tüm noktaları seç, onları merkez etrafında döndür. İkinci yol, LMB kullanırak imleci merkez noktası olmasını istediğiniz yere koynaktır. Object moduna geç ve editing panelde(F9) "Center curser" düğmesini tıkla. Veya SHIFT+SKEY tuşla ve Selection → Center seç. Sonuncu yol, editing panelde(F9) Mesh panelinde "Center" veya "Center New" tuşlamaktır. Center düğmesi tüm noktaları merkez noktasına kaydırır, Center New ise merkez noktasını noktalarınızın ortasına kaydırır.

NUM1 e basın ve önden görünüme geçin. RKEY ye tıklayın ardında ZKEY tıklayıp fareyi hareket ettirin. Bu şapkayı Z ekseni çevresinde mükemmel hareket ettirir. CTRL tuşunu basılı tuttuğunuzda 5 derecelik arışlar ile döndürme sağlanır. LMB ye tıkladığınızda istediğiniz pozisyondasınız. (bunu X- ve Y- ekseni ile gerektiğinde tekrar edin) Seçiminize göre LMB tıklayıp seçiminize göre fareyi nesnenin çevresinde dairesel şekilde yay çizer gibi döndürebilirsiniz. Bu da RKEY e basmakla aynı etkiyi sağlar.

[edit] Yerleşim Şapkayı yerleştirmek

Şapkaya uygun döndürme uygulamanızdan sonra, onu uygun pozisyona getirmeniz gereklidir. Bunu tek bir noktayı hareket ettirdiğiniz şekilde yaparsınız. GKEY ye bsın ve fareyi hareket ettirin. X Y Z tuşlamakla hareketi X Y ve Z ekseninde sınırlayabilirsiniz. Hareket sırasında MMB tuşladığınızda hareketi de kısıtlarsınız. RMB tuşladığınızda nesneyi orijinal yerine geri getireceksiniz. Tüm değişiklikler iptal edilecektir.

Seçiminize göre nesneyi harekete geçirmek için LMB tuşlayıp düz çizgi üzerinde çekebilirsiniz. bu fare hareketi GKEY basmakla aynı sonucu verir.

[edit] Boyut

Şapkanın bizim yarttığımız insandan biraz büyük olduğunu fark etmişsinizdir. Problem değil. Boyutunu değiştireceğiz. Bunu ölçekllendirme için SKEY e tuşlamakla yapacaksınız. Nesney X Y veya Z ekseni boyunca ölçeklendirebilirsiniz. Böylece inceltme, kısaltma, büyütme ve genişletme yapabilirsiniz.

Alternatively, you can click and drag the LMB back and forth from the object to scale it. Start at the object, move your mouse a little away from it, then drag back to the object to draw a line and go back over it. This is, you've guessed it, a mouse gesture as well and the same as pressing the SKEY.

So, just remember:

   * SKEY is for Scale
   * RKEY is for Rotation
   * GKEY is for Grab (Move)

[edit] Putting it on

Once you have the hat in position, you will want to "put it on". To do this, we make the man the 'parent' of the hat. What this means is that, when we move the hat, we just move the hat. However, when we move the man, we move the man AND the hat. Nuvola apps important yellow.svg

Save your work before continuing with this exercise! The program may crash and be unusable if you accidentally press PKEY instead of CTRL + PKEY. (Note: PKEY starts the Blender game engine. If you do accidentally press PKEY, ESC should stop it and bring you back.)

Make sure that you are in object mode and the hat is selected. Hold down shift and select the man by pressing the RMB. Both the man and the hat should now be selected. Hold down CTRL and press PKEY and select "make parent" in the confirmation box to make the man a parent to the hat. Now when you move the hat you will see a line from the hat to the man, indicating that the man is the hat's parent. If you move the man, the hat will move along with him. Otherwise, if you only move the hat, the man will stay at its place. Don't forget to pay attention to the order of your selection. The first selected object becomes the child of the second one.