İçeriğe atla

Biyokimya/Metabolizma/Glikoneogenez

Vikikitap, özgür kütüphane

Glikoneogenez adlı süreç, hücrenin karbonhidrat olmayan kaynaklardan glikoz kazanmasını sağlar. Bununla birlikte, bu işlem glikolizin tam tersi olarak düşünülmemelidir. Glikolizin geri dönüşümsüz (tek yönlü)  reaksiyonlarını atlar, ancak geri kalan reaksiyonlar glikolizin tam tersi yönünde gerçekleşir. Bu nedenle, sadece geri dönüşü olmayan glukoneogenez aşamalarını detaylı incelemek daha verimli olacaktır.

Glukoneogenezin geri dönüşsüz (tek yönlü) adımları[değiştir]

Adım 1[değiştir]

Eğer pirüvat glokoneogenesis için ata molekülse 1 (Pirüvat Karboksilaz), 2 (Mitokondriyel Malat Dehidrogenaz) ,3 (Sitoplazmik Malat Dehidrogenaz) ve 4 (Sitoplazmik fosfoenolpirüvat karboksikinaz) enzimlerinin olduğu yol takip edilir. Farklı olarak, laktatın ata molekül olması durumunda a (Laktat Dehidrogenaz), b (Pirüvat karboksilaz) ve c (Mitokondrial fosfoenolpirüvat karboksikinaz) enzimlerinin olduğu yol takip edilir. Her iki yol ile de fosfoenolpirüvata (PEP) varılır.Adım 2[değiştir]

F6P tarafına giden reaksiyon glukoneogenezin bir parçasıdır ve FBPase-1 tarafından katalize edilirAdım 3[değiştir]

Glukoz tarafına giden reaksiyon glukoneogenezin son basamağıdır ve glukoz 6-fosfataz ile katalize edilirKaynakça[değiştir]

  • Nelson, D. L., & Cox, M. M. (2008). Glycolysis, gluconeogenesis, and the pentose phosphate pathway. Lehninger Principles of Biochemistry, 4, 521-559.
  • Berg JM, Tymoczko JL, Stryer L. Biochemistry. 5th edition. New York: W H Freeman; 2002. Chapter 16, Glycolysis and Gluconeogenesis.