Biyoinformatik/Giriş

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Biyoinformatik, biyolojik soruların yanıtlanmasına yardımcı olmak için bilgisayarların kullanımını sağlayan bir biyoloji dalıdır. Klasik biyoloji, bir hipotezin oluştuğu ve objektif olarak test edildiği deneylerin kullanımını içerir. Biyoinformatikçiler de deneyler yaparlar ancak ham verilerden faydalı bilgiler elde etmek için hesaplama modelleri oluşturmayı veya analizleri kullanmayı tercih edebilirler. Biyolojide bilgisayar kullanma olanakları çok fazladır: herhangi bir biyolojik problem bilgisayar kullanımını içerebilir .

Ancak, biyoinformatikten söz edildiğinde, bazı uygulamalar diğerlerinden daha sık ortaya çıkar. Bunlar, DNA, RNA veya protein dizi verilerini veya dizi örnekleri aramalarını içeren dizi hizalama işlemini içerebilir. Bunun nedeni, artan miktarda genom dizilim projesinin tamamlanmasının ve bilgisayarların, genom dizilerin analizine getirdiği faydadan kaynaklanmaktadır.

Biyoinformatik büyümekte olan bir disiplindir ve bilgisayarlar daha sofistike hale geldikçe, deneysel biyolojinin çok önemli bir tamamlayıcısı olacaktır.

İleri Okuma[değiştir]