İçeriğe atla

Bilgisayar ve Donanım/TV kartı

Vikikitap, özgür kütüphane

Normal televizyonlara göre bazı açılardan avantajlı olması bilgisayarda kullanılan televizyon kartlarına olan ilgiyi arttırmıştır. Kayıt yapma, bazı durumlarda şifre çözme gibi özellikleri televizyon kartlarının yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Yayın uyumluluğu: Yayınlar analog ve dijital olarak iki çeşittir. Dijital yayınlar daha kalitelidir. Önemli olan bu yayınların nasıl alındığıdır. İki tür yayın da karasal anten, karasal kablo ve uydu antenleriyle alınabilir. DVB (Dijital Video Broadcast) cihaz özelliklerinde karşılaşabileceğiniz bir terimdir. Televizyon kartlarında görebileceğiniz DVB-S Dijital uydu, DVB-T Dijital karasal, DVB-C Dijital kablolu yayınları alabildiğini göstermektedir. Kartı hangi amaçla kullanacaksanız ona uygun bir kart almanız gerekmektedir. Dijital karasal yayınlar hala deneme aşamasında olup yakın zamanda devreye girecektir. Devlet uydu yayınlarını denetlemekte zorlandığı için karasal yayınların kalitesini arttıracak olan dijital karasal yayınları desteklemektedir. Dijital uydu kartı alacaksanız düşük gürültü oranlı bir LNB ile kullanmanız yayınları daha rahat izleyebilmenizi sağlayacaktır. Kullandığınız işletim sisteminin de yayın kalitesine etkisi olduğunu unutmamalısınız.

Bağlantı arayüzü: Televizyon kartlarında bağlantı seçeneklerine baktığınızda PCI, PCMCI, USB, VGA gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır. VGA arayüzü hariç diğerleri bilgisayara bağlı olarak çalışır. VGA televizyon kartlarını bilgisayarınızı çalıştırmaya ihtiyaç duymadan monitörden televizyon izlemek için kullanabilirsiniz. PCI boş genişleme yuvası bulunan kasalara takılarak kullanılır. Böyle bir kart almadan önce bilgisayarınızda boş genişleme yuvası olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. PCI yuvası dizüstü bilgisayarlarda bulunmamaktadır. Bunun yerine PCMCI ara yüzlü kartlar dizüstü bilgisayarların genişleme yuvalarına takılarak kullanılmaktadır. Artık tüm bilgisayarlarda USB girişi bulunmaktadır. Bu nedenle USB kartları masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz. USB kartları tüm bilgisayarlara uyumlu oldukları için fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksektir.

Uzaktan Kumanda: Bilgisayara takılan televizyon kartları uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Her ne kadar bilgisayar başındayken klavye ve fare kullanarak işlem yapılabileceği düşünülse de, kartın kumandasının olması özellikle büyük ekranlı bilgisayarlarda kullanım açısından kolaylık sağlamaktadırlar. Bilgisayarınızın ekranı özellikle 19" ve üzeri büyüklükteyse uzaktan kumandası olan kartları tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Radyo alıcısı: Çoğu televizyon kartında radyo alıcısı bulunmaktadır. Uydu kartları dijital radyo kanallarını televizyon kanallarından ayrı olarak göstermekte ve dinletebilmektedir. Çoğu kartta radyo kartı standart hale gelmişti. Dijital kartlar ile normal radyo yayınlarını dinleyemeyeceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bu bölümde bilgisayarda kullanılan televizyon kartları tanıtılmıştır. Uydu kartlarının işlevini televizyona bağlayacağınız uydu alıcıları da yapabilmektedir. Bu cihazlarda da analog ve dijital ayrımı bulunmaktadır. Eski teknoloji olduğu için analog kartlar yerine dijital veya hybrid olarak geçen iki tür yayını da alan kartları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca çanak anten kullanma engeliniz yoksa dijital uydu (DVB-S) kartı kullanmanızdır. Dijital yayın daha kaliteli olmakla birlikte, karasal dijital yayına 2016 yılında tamamen geçilmesi planlanmaktadır. Bu da bir süre daha uydu yayınlarının daha zengin olmaya devam edeceğini göstermektedir.

(Levent Emmungil'in Bilgisayar Donanımı e-kitabından alınmıştır)