Basitçe DSLR Fotoğraf Makineleri/Objektif/Filtre

Vikikitap, özgür kütüphane

Filtreler, fotoğraf çekerken çeşitli ayarlamaları yapmaya yardım eden elemanlardır, objektiflerin ucuna takılırlar. Işığın ayarlanmasından makro fotoğraf çekimine kadar bir çok amaca hizmet eden çeşitli filtreler vardır.

Balıca filtreler şunlardır[değiştir]

  • UV filtre: UV ışınlarını engellemeye yardımcı olur, Gözle görünmeyen UV ışınlarının sensördeki istenmeyen etkilerini engeller. Lensin ön camını çizilmelere karşı koruma amaçlı da kullanılır.
  • Polarize filtre: Yansımaları engeller ve ışık yoğunluğunu azaltır. Lineer ve Sirküler olarak ikiye ayrılır, sirküler olanının dönen kısmı vardır ve yansımanın yönüne göre ayarlanabilir.
  • ND filtre: Doğal yoğunluk filtresi, ışık yoğunluğunu azaltarak daha uzun pozlamaya veya aşırı parlaklıkları engellemede kullanılır, Farklı yoğunluklarda ND filtreler vardır, dereceli ND filtreler de mevcuttur.
  • Close-Up filtre: Yakın mesafe filtreler, lensin objeye minimum yakınlıktan daha yakın olabilmesini sağlar ve makro fotoğraflar çekmeye yardımcı olur. Makro lensi olmayanlar makro fotoğraf çekmek için bu filtreye başvurabilirler ancak bir makro lens kalitesi beklenmez. Tek bileşenli veya çift bileşenli olabilirler.
UV filtre.
Sirküler polarize filtre.
Close-up filtre.