Basitçe DSLR Fotoğraf Makineleri/Gövde/Pozometre

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pozometre veya ışık ölçer, belirlenen koşullara göre (diyafram, enstantane, ISO ayarları gibi) makineye giren ışık değerini ölçüp en uygun pozlama hesaplarını yapar.
Pozometre makinelerde dâhilî olarak var olduğu gibi, daha doğru ölçümler yapabilmek için haricî pozometreler de kullanılabilir.
DSLR fotoğraf makinelerinde çeşitli fotoğraf çekim modları vardır. Üreticilere göre değişen isimlerdeki modların başlıcaları: Ayarların manuel olarak yapıldığı mod; Enstantane ayarının manuel yapıldığı, buna bağlı olarak diyafram ayarının otomatik yapıldığı mod ve diyafram ayarının manuel yapıldığı, buna bağlı olarak enstantanenin otomatik olarak yapıldığı modlardır. İlkinde pozometre ölçüm yapar ve kullanıcıyı yönlendirir, ona uyup uymamak kullanıcıya kalmıştır, diğer ikisinde ise otomatik ayarlar pozometrenin ölçümüne göre yapılır.
Işık ölçümünde dikkate alınacak bölgeyi seçmek isteyen kullanıcılar için ölçüm modları ayarı vardır. Bu ayar ile ölçümde dikkate alınacak bölge, kadrajın tüm alanı, orta alanı veya orta noktası olarak belirlenebilir. Manzara, portre veya makro çekimine göre farklı ayar kullanılır.

Dijital pozometre
Manuel pozometre
Bir makinede ışık ölçerin bakaçtan kullanıcıyı yönlendirdiği kısım (kırmızı ile gösterilen)
Bir makinede ışık ölçerin LCD ekranda kullanıcıyı yönlendirdiği kısım (kırmızı ile gösterilen)
DSLR Fotoğraf makinelerinde pozometre modları.