Basitçe DSLR Fotoğraf Makineleri/Fotoğraf ve fotoğraf makinesi nedir

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Fotoğraf ve fotoğraf makinesi nedir[değiştir]

Fotoğraf: Yunanca,(Phos):Işık ve Graphos:Çizmek, sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen fotoğraf kelimesi,ışıkla çizmek anlamına gelir.

Fotoğraf çekme: belgelenmek istenen objeden yansıyan ışığın özel ve ışığa duyarlı yüzey üstüne düşürülmesi ve objenin o andaki görüntüsünün kaydedilmesi işlemidir. Görüntü çeşitli özelliklerdeki filmlere veya sayısal ortamlara kaydedilebilir (Örneğin: filmli makinelerde farklı tipteki filmlere, sensörlü makinelerde hafıza kartlarına). Kaydedilmiş görüntüler çeşitli şekillerde işlenip Fotoğraf haline getirilir (Örneğin: Kimyasal yöntemlerle ya da yazıcılarla kağıtlara işlenebilir, halılara dokunabilir veya ekranlarda gösterilebilir).

Fotoğraf Makinesi: Fotoğraf çekme işlemini gerçekleştirmeye yarayan özel düzeneklere Fotoğraf Makinesi denir. Farklı şekillerde çalışan bir çok fotoğraf makinesi türü vardır, kitapta DSLR makineler ele alınacağı için diğerlerine değinilmeyecek.

DSLR Fotoğraf Makinesi, "Digital single-lens reflex" ya da Türkçesiyle "Sayısal Tek Mercek Yansımalı" makineler: Görüntüyü, sahip oldukları sensörler vasıtasıyla kaydedebilen ve objektifleri değiştirilebilen makinelerdir. Kaydettikleri görüntülerin işlenmesi kolay olduğundan ve sürekli geliştirildiklerinden fazlaca tercih edilmektedirler.

Fotoğraf makinelerinin çalışma prensibi
Ccd-sensörü
Bir DSLR makinenin içinin yandan görünümü.
Fotoğraf makinesi lensi