BaCon/Genel Bakış ve Kurulum

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

BaCon Nedir?[değiştir]

BaCon (İngilizce BASIC to C converter ifadesinden kısaltılmış isimdir) BASIC türevi açık kaynak kodlu bir programlama aracıdır. BaCon'un kendisi Bash betiği şeklinde yazılmıştır ve Linux, MacOsX gibi unix tabanlı sistemler için derleme yapabilmektedir. BaCon kodu C programlama dili koduna çevrilerek derleme işlemi yapılmaktadır. Derleme işlemi için farklı C derleyiciler arasından seçim yapmak mümkündür.

BaConGUI[değiştir]

BaCon ile kod yazmak için BaConGUI adında bir arayüz bulunmaktadır. .bac uzantılı dosyaları bu arayüz ile ilişkilendirebilirsiniz. Böylece dosya düzenleme işlerini daha kolay yapmanız mümkün olabilir. Bu arayüzün Tools menüsünde Convert ve Execute ile programınızı derleyip test edebilirsiniz.

Merhaba Dünya[değiştir]

Programlama dilinin detaylarına geçmeden önce ne kadar kolay olduğunu merak edenler için kod örneği görelim.

Aşağıdaki kod başlığı "Merhaba dünya!" olan basit bir pencere oluşturmak içindir:

INCLUDE "hug.bac"
INIT
window = WINDOW("Merhaba dünya!", 200, 200)
DISPLAY

HUG Nedir?[değiştir]

Linux'ta Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) yazmak genellikle zordur. Bazen basit bir pencere için bir sürü tanım ve satır yazılmaktadır. İşte HUG BaCon'da arayüz yazarken işi daha az satırda bitirmek için tanımlar içeren bir dosyadır.

BaCon ile Neler Yapılabilir?[değiştir]

Genellikle üst düzey programlama dilleri ile yapılabilecek şeyler orta ve alt seviye programlama dilleri ile yapılabilecek şeyler kadar geniş olmamaktadır. BaCon bir zamanlar yaygın olarak kullanılan qbasic gibi üst düzey programlama dilleri ile benzerlik göstermekle birlikte BaCon'a birtakım yeni özellikler de ilave edilerek genişletilmiştir. BaCon ile arayüzlü masaüstü uygulamaları yazılabilir, internet sitelerine erişim sağlanabilir ve sistemle ilgili bazı kontroller yapılabilir. Ayrıca BaCon içinde C kodu da yazılabilir. Böylece BaCon'un kolaylığı ile C programlama dilinin imkânları bir araya getirilebilir.

BaCon ile Yazılan Programların Hızı[değiştir]

BaCon ile yazılan programlar C derleyicileri ile derlenerek makine koduna çevrildiği için yorumlayıcı üzerinde çalışan programlara göre daha hızlı çalışabilir. Kullandığınız C derleyicisine ve yazdığınız koda göre hız konusu değişiklik gösterebilir.

BaCon Nasıl Kurulur?[değiştir]

BaCon sitesinde çeşitli Linux dağıtımları için hazırlanmış paketler bulunmaktadır. Ancak kullandığınız dağıtım için hazırlanmış paket bulunmuyorsa bile şu şekilde kurulum yapabilirsiniz:
1. BaCon-x.x.x.tar.gz dosyasını indirin (versiyon numarası yerine x yazılmıştır).
2. Eğer tar.gz dosyasını açmak için grafik arayüzlü bir program yoksa komut satırına tar xvfz bacon-x.x.x.tar.gz (indirdiğiniz tar.gz dosyasının ismi, terminal dosyanın bulunduğu dizinde değilse ~/Downloads/bacon-x.x.x.tar.gz vb. şeklinde dosya yolunu da yazınız.)
3. Dosya açıldıktan sonra cd bacon.x.x.x şeklinde dizine giriniz.
4. Root olarak şu komutları sırayla çalıştırınız:
./configure
make
make install
Eğer herhangi bir problem çıkmazsa kurulum tamamlanacaktır.
Kurulumda enscript ile ilgili hata alırsanız bu paketi yükledikten sonra kurulumu tekrar deneyebilirsiniz.