Avidemux/Türlere kodlama rehberi

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfada video kodlama türleri için kullanılan terimler açıklanmaktadır.

2-pass[değiştir]

Bu yöntemde videonun üzerinden iki kere geçilir. İlk geçişte video dikkatlice incelenir, her bir frame'in ve sahnenin karmaşık analizleri yapılır ve videonun daha az ve daha fazla bit oranına ihtiyaç duyan kısımları belirlenir. İkinci geçişte ise video önceki geçişte elde edilen bilgiler kullanılarak kodlanır.

İki geçiş gereklidir. Çünkü kodek geleceği göremez, bu yüzden aktif frame'ler için ne kadar bit gerektiğini bilemez.

Şimdi Quantizer*Kodlanmış boyutun daha az veya daha fazla olduğunu varsayalım. Birinci geçişi quantizer=2 ile yaparsanız bir boyut (buna S diyelim) elde edeceksiniz. Şimdi istenen ve S'den az olması gereken son boyutu (F) biliyorsunuz. Zaten F, S'den küçük olmazsa yaptığımız şeyin bir anlamı kalmıyor.

O halde Ortalama quantizer Q=(2*S)/F dir, bu sayede quantizer baştan itibaren bütün sahnelerden büyük fark yapan sahnelere daha fazla bit, bit sayısının azalması kaliteyi etkilemeyen sahnelere de daha az bit verecek şekilde ayarlanacaktır.

Sonuçta, 2-pass modunu kullanmak size aşağıdakileri verecektir:

 1. Belirli bir dosya boyutu
 2. Bitlerin iyi dağılımı
 • Kalite: Çok yüksek kalite
 • Zaman: Kodlama için daha fazla zamana ihtiyaç duyar, çünkü iki geçiş yapılır. İlk geçiş bir şekilde daha hafif olduğu için ikinci geçişten daha hızlı olabilir. Hesabın yapılabilmesi için tam doğru sayılara ihtiyaç yoktur.
 • Video boyutu: Eğer video hedef boyutu seçeneğini kullanırsanız hedef boyut % 2'lik yanılma payıyla elde edilir.
 • Tavsiye edilir: Evet, harcadığı ek zamana değer.

Same Qz as input[değiştir]

Bir dosyayı hızlıca yeniden kodlamak için bir yöntemdir. Bu yöntemde her bir frame, kendini daha önce kodlamış olan quantizer'le kodlanır. Çıkan dosya, orijinal dosyayla benzer bit oranı/dosya boyutuna sahip olacaktır. Bu yöntem, bazı oynatıcıların desteklemediği QPel gibi kodek seçenekleri olmadan MPEG-4 videosuna yeniden kodlamak, vb. için son derece kullanışlıdır (ancak şunu unutmayın ki kayıpsız bir hedef format seçmediğiniz müddetçe yeniden kodlama ile bir kalite kaybı yaşarsınız). Bu yöntem, video frame'lerinde zaten bulunan 1-pass analiz bilgilerini alacak ve yeniden kullanacaktır. Bu sayede bütün bir geçiş yapmaktan kurtulunarak vakit kazancı sağlanmış olunacaktır.

 • Not: Bu yöntem son dosya boyutu/bit oranının orijinaliyle aynı olacağı garantisini vermez, ancak orijinaliyle yakın değerler elde edilir ve bu yöntem 2-passten daha hızlıdır.
 • Kalite: Genellikle orijinal dosyaya son derece yakındır.
 • Zaman: Dosyanın uzunluğuna bağlı doğrusal zaman. Yaklaşık olarak 2-pass kodlamasının gerektirdiği zamanın yarısını gerektirir, genelde oldukça hızlıdır.
 • Video boyutu: Genelde orijinal dosyayla aynıdır (ancak her zaman değil).
 • Tavsiye edilir: Yalnızca zaten kodlanmış bir dosyayı değiştirirken faydalıdır.

1-pass – bit oranı[değiştir]

Bu yöntemde bütün sahneler için, bu sahnelerin daha az veya daha çok bit oranı gerektirdiğine bakılmaksızın, sınırlı bir video bit oranı aralığı kullanılarak video bir kerede kodlanır. Ancak şunu unutmayın ki bu, sabit bit oranı kodlaması değildir.

 • Kalite: En düşük kaliteli videolar.
 • Time: Kodlama için en az zamanı gerektirendir.
 • Video boyutu: Videoların boyutları değişebilmektedir, boyut kesin olarak tahmin edilemez.
 • Tavsiye edilir: Bu yöntem tavsiye edilmez, çünkü bu yöntemde en düşük kaliteli videolar üretilir. 2-pass tavsiye edilir.

1-pass – quantizer[değiştir]

Sabit quantizer veya sabit kalite modu olarak da bilinir. Bir sayı seçilir ve her frame aynı sıkıştırma oranıyla sıkıştırılır. Hızlı ve basit sıkıştırma için iyidir, ancak istenen video boyutu elde edilemeyebilir. Düşük seviyeler daha az sıkıştırmayı ve dolayısıyla daha yüksek kaliteli bir video elde edileceğini; yüksek seviyeler daha yüksek sıkıştırmayı ve dolayısıyla daha düşük video kalitesi elde edileceğini belirtir. Bu yöntem, basit bir değer sistemini baz alarak hızlıca sıkıştırma yapmak için son derece uygundur.

 • Kalite: Değişken, quantizer'e bağlı.
 • Zaman: Dosyanın uzunluğuna bağlı doğrusal zaman. Genelde hayli hızlı.
 • Video boyutu: Quantizer'e bağlı, kolay tahmin edilemez.
 • Tavsiye edilir: Basit ve hızlı sıkıştırma istendiğinde veya en yüksek kaliteli kodlama istendiğinde tavsiye edilir. En yüksek kaliteli kodlama için videonun tamamını quantizer=2 ile kodlayın.