Avidemux/Ses kodlayıcıları

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Açık kaynak dünyasında çeşitli ses kodekleri mevcuttur. AVI dosyaları üretmek için genelde LAME MP3 kodeki kullanılır. Çünkü mp3 çok kalitelidir ve birçok video oynatıcı tarafından desteklenir. Eğer mp3'ün patent sorunları hakkında endişeleriniz varsa veya daha kaliteli bir kodek kullanmak istiyorsanız Vorbis'i tercih edebilirsiniz.

Avidemux, sesleri Audio açılır menüsünde bulunan ses kodekleriyle kodlayabilir. Kodekinizi seçin, sonra Audio -> Save yolundan ses dosyanızı kaydedin.

NOT: Ham Vorbis sesleri çalınamaz, Ogg veya Matroska gibi bir kapsayıcıya ihtiyaç duyarlar.

NOT: Paket isimleri Debian/Ubuntu sisteminden alınmıştır. Bu yüzden bu paket isimleri, diğer Linux dağıtımlarında -düşük ihtimal de olsa- farklı isimlerde olabilir. Birçok Debian paketi burada bulunabilir.

LAME[değiştir]

MPEG-1 Layer 3 (MP3) ses akımlarını üretir. liblame0 paketi tarafından sağlanan libmp3lame.so kütüphanesine ihtiyacı vardır.

Bu kodekin kaynak kodu LAME paketinden GPL lisansı altında edinilebilir, bkz: http://www.mp3dev.org/. Bu paketin Debian dağıtımında bulunmasını engelleyen bazı patent sorunları vardır. Debian'ın LAME'i içerip içermemesi gerektiği hakkında yapılan bir tartışma için http://www.debian.org/devel/wnpp/unable-to-package adresine bakabilirsiniz.

Desteklenen modlar: Mono, Stereo ve Joint Stereo. Desteklenen bit oranları: 48-384 kb/s CBR, ABR ve Ekstrem (aggressive VBR).

Vorbis[değiştir]

Vorbis seslerini üretir. libvorbisenc2 paketindeki libvorbisenc.so.2 kütüphanesine ihtiyaç duyar. Bu format MP3'ün özgür yazılımdaki karşılığı olması amacıyla geliştirilmiştir, ancak bunda da bazı patent sorunları vardır. Ses kalitesi MP3'ten daha iyidir. Müzik çalarların desteği pek iyi değildir, ancak gün geçtikçe artmaktadır.

Desteklenen modlar: Stereo ve Joint Stereo. Desteklenen bit oranları: 48-384 kbits. Avidemux'ta bu format için CBR veya VBR modlarını kullanabilirsiniz.

Vorbis sesini AVI'nin içine koymayın! Videonun oynatılamamasına yol açacaktır, AVI yerine OGM'yi seçin.

FAAC[değiştir]

AAC ses dosyalarını üretir. AAC sesinin MP4 dışında bir videoda (veya kapsayıcı içinde) kullanılması tavsiye edilmez. Ancak MP4 kapsayıcısı için en iyi seçim AAC'dır, AAC dışındaki tek seçenekse MP3'tür. Ancak AAC sesinin videolarda (MP4 videolarında bile) kullanılması sonucu çeşitli platformlarda birçok video oynatıcının hata verdiği gözlemlenmiştir.

Araştırmalara göre AAC, 96 kb/s veya altında en düşük dosya boyutu karşılığında en iyi ses kalitesi veren formattır. Ancak 96 kb/s'tan büyük AAC dosyalarında ise (ki bu durumda ses kalitesi Ogg Vorbis'in 128 kb/s olanına eşit hale gelir), Vorbis'in ses kalitesi aynı dosya boyutunda daha iyi olmaktadır.

Yani özet olarak düşük boyutlu olması gereken dosyalarda en verimli format AAC'dır. Ayrıca ses kalitesi olarak şu formülü verebiliriz: 96 kb/s AAC = 128 kb/s Ogg Vorbis = ~160-192 kb/s MP3. Yani elinizde bit oranı 96'dan büyük bir AAC dosyası veya bit oranı 128 veya daha küçük bir Ogg dosyası veya herhangi bir MP3 dosyası varsa zarardasınız demektir :)

AAC libfaac.so.0 (kodlama) ve libfaad.so.0 (çözme) kütüphanelerini gerektirir. Bu kütüphaneler libfaac0 ve libfaad2-0 paketlerinde bulunur. Sitesi http://www.audiocoding.com/'dur. Kaynak kodu GPL veya LGPL lisansıyla korunur, yani özgür bir yazılımdır ancak bazı patent sorunları bu formatta da vardır.

Desteklenen modlar: Stereo ve Joint Stereo. Desteklenen bit oranları: 48-384 kbits. CBR.

FFmpeg MP2[değiştir]

MPEG-1 layer 2 (MP2) dosyalarını üretir. libavcodec kütüphanesini kullanır, ek bir paket indirmeye gerek yoktur. Kaynak kodu FFmpeg projesi kapsamında buradan edinilebilir. LGPL lisansı ile korunmaktadır. Diğer MPEG kökenli bir kodek olarak bazı patent sorunları bu formatta da mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için: http://ffmpeg.sourceforge.net/legal.php.

Birçok FFmpeg kodeki en iyi performansı sağlanması ve kodun yeniden kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla anonim olarak yazılmıştır. Desteklenen modlar: Stereo ve Joint Stereo. Desteklenen bit oranları: 48-384 kb/s. CBR

FFmpeg AC3[değiştir]

AC-3 ses akımlarını üretir. Birçok DVD'nin sesi bir AC-3 türeviyle kodlanmıştır. libavcodec kütüphanesi bu formata destek verir. Ek bir paket kurmanıza gerek yoktur. FFmpeg projesi hakkında bazı notlar için FFmpeg MP2'ye bakın.

TwoLAME[değiştir]

MPEG-1 layer 2 (MP2) dosyalarını üretir. Destek yerleşiktir. TooLAME, Layer 3 kodlayıcısını saran patent sorunları ve birçok MPEG ses çalıcısında layer 2'nin çalınabiliyor olması göz önünde bulundurularak, LAME veya diğer layer 3 kodlayıcıların yerine geçmesi düşünülen bir kodektir. VCD/SVCD ve hatta DVD ses parçaları için en iyi seçimdir.

Desteklenen modlar: Stereo ve Joint Stereo. Desteklenen bit oranları: 48-384 kb/s CBR.

WAV PCM[değiştir]

Sıkıştırılmamış Microsoft RIFF WAV PCM ses dosyalarını üretir. Sıkıştırılmamıştır, kayıpsızdır ancak çok büyük boyutludur, hiçbir ses kaybı olmayacağı garantisi verir. MPEG dosyalarında normal PCM yerine LPCM kullanılır.

WAV LPCM[değiştir]

Linear Pulse Code Modulation (veya LPCM) müzik üretiminde kullanılan en popüler formattır. 8 kanala kadar ses, 48 veya 96 kHz örnekleme frekansı ve örnekleme başına 16, 20 veya 24 bit desteği verir. Maksimum bit oranı 6.144 MB/s'tır. Ses verisini sıkıştırmadan, eş zamanlı olarak örnekler, analog sinyalleri yakalar ve dijital sinyallere dönüştürür.

Yalnızca MPEG dosyalarıyla kullanılabilir. MPEG'de LPCM'in kullanılmasıyla kayıpsız bir ses elde edilir, ancak çok fazla yer kaplar.