Avidemux/ProjectX

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

ProjectX, birçok akım türünü işleyip onarabilir ve istenirse neyin yanlış gittiğini söyleyebilir. ProjectX, MPEG dosyalarını onarmak için (özellikle ses/video senkronizasyonunu düzeltmek için) son derece kullanışlıdır.

Java'yı kurma[değiştir]

ProjectX'i çalıştırabilmek için Java'nın kurulu olması gerekir. Java'nın kurulumu sistemden sisteme değişebilmektedir. Burada çeşitli işletim sistemlerinde Java'nın kurulumu anlatılmıştır.

Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu[değiştir]

apt-source listenizdeki universe deposunu etkinleştirin. Bir root konsolundan veya sudo ile nano, vim, gedit, vb. bir metin editörüyle /etc/apt/sources.list dosyasını açın. Dosyadaki repository satırlarından birinde "universe"i etkinleştirin.

apt-sources dosyanızdaki "universe" deposunun etkinleştirildiğinden emin olduktan sonra bir root konsolundan veya sudo ile şu komutu verin:

sudo apt-get update

Şimdi ise Java'nın kendisini yüklüyoruz. Şu komutu root konsolundan su veya sudo'nun biriyle çalıştırın:

sudo apt-get install sun-java6-bin

ProjectX'i indirme[değiştir]

ProjectX, Java dili ile yazılmıştır ve hemen hemen her platformda çalıştırılabilir. Doom9.org'un Downloads bölümünden çalıştırılabilir jar dosyalarını indirebilirsiniz.

ProjectX'i çıkarma[değiştir]

ProjectX'in zip dosyasını indirdikten sonra bu zip dosyasının içeriğini çıkarmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınız işletim sisteminize bağlıdır. Birçok Linux/BSD sisteminde unzip komutu işe yarar. Örnek komut:

unzip ProjectX_0.90.4.zip

ProjectX'i çalıştırma[değiştir]

ProjectX'i indirdikten sonra kolayca çalıştırabilirsiniz. Tam olarak nasıl çalıştıracağınız işletim sisteminize bağlıdır.

Linux/BSD[değiştir]

Linux ve BSD türevi sistemlerde eksiksiz ve işe yarayan konsol ortamı mevcuttur. ProjectX'i konsoldan çalıştırabilirsiniz. Konsolda komut vermeden önce konsoldaki aktif klasörün ProjectX'in .jar dosyasının olduğu klasör olsun veya .jar dosyası sistem yolunuzda olsun. Sonra şu komutu verin:

java -jar ProjectX.jar

ProjectX şimdi açılacaktır.

Windows[değiştir]

Eğer Windows kullanıyorsanız genellikle .jar dosyasına çift tıklamak programı çalıştırmak için yeterlidir. Alternatif olarak dosyayı sağ tıklar, açılan menüden ı seçersiniz. Java düzgün kurulmuşsa ve ayarları oynanmamışsa Java uygulamayı sizin yerinize çalıştıracaktır.

Sorunlar[değiştir]

Ubuntu[değiştir]

Eğer Ubuntu kullanıyorsanız ve ProjectX'i konsoldan çalıştırmaya çalışırken hatayla karşılaştıysanız, Java'yı yapılandırmak için aşağıdaki komutu vermeniz gerekebilir (root olarak veya sudoyu kullanarak):

sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /usr/local/java/bin/java 3
sudo update-alternatives --config java

Bu komut, çalıştırma esnasında oluşan sorunu çözmediyse, lütfen buradaki Java kurulum sayfasına başvurun.

SourceForge.net[değiştir]

ProjectX, bir SourceForge projesidir. Programla ilgili haber ve güncellemeler http://sourceforge.net/projects/project-x adresinde bulunabilir. Bu site, derlenmiş dosyayı içermez ve buradaki versiyonu kullanmak istiyorsanız bu dosyayı sizin oluşturmanız gerekebilir. Genellikle normal çalıştırılabilen dosyalar oldukça günceldir.