Avidemux/Deinterlacing

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Deinterlacing, aslında hileli bir durumdur ve Avidemux'un bünyesindeki çeşitli interlacing/deinterlacing filtreleri bu hileli durumu daha hünerli kullanmanızı sağlar. Bu sayfa, bu işlem için size sunulan filtrelerden hangilerinin size daha faydalı olduğunu ve bu filtreleri nasıl kullanacağınızı anlatacaktır.

Interlacing/Deinterlacing nedir?[değiştir]

Basit konuşmak gerekirse interlacing, bir videonun her bir frame'inin field adında iki parçaya ayrılmasıdır. Bildiğiniz gibi videolar piksellerden oluşur. 200 x 300 boyutlarındaki bir videonun genişliği 200 piksel, yüksekliği 300 piksel demektir. Yani videodaki yatay çizgi sayısı 300, dikey çizgi sayısı da 200'dür. Interlacing işlemi ile yatay çizgilerden tek numaralı olanlar bir field'ı, çift numaralı olanlar da başka bir field'ı oluştururlar. Deinterlace işlemi, interlace edilmiş videonun interlace modundan kurtarılmasıdır. Interlace moddaki videolar rahatsız edici ve hatta çalınamaz halde olabilirler. İşte bu yüzden interlace moddaki videoları DVD oynatıcı, bilgisayar, vb. ile izlemek için deinterlace etmeliyiz.

Başlangıç[değiştir]

Önemli:

  • Eğer bir videoyu deinterlace edecekseniz deinterlace filtreleri videoya daima ilk uygulanan filtre olmalıdır.
  • Tools -> Preferences -> Video menü yolunu izleyerek "Horizontal Deblocking" ve "Vertical Deblocking" onay kutularının seçili olmadığından emin olun. Eğer kullandığınız diğer filtreler ve video kodekleri doğru ayarlanmışsa bunu yapmanıza gerek yoktur.

DVD video[değiştir]

DVD video için en sık kullanılan deinterlacing filtresi Decomb Telecide'dir. Bu filtreyi videoya eklemeye çalıştığınızda çıkan penceredeki Strategy açılır menüsünden bir strateji seçmelisiniz. "No strategy" seçeneğini seçerseniz etkin bir biçimde videodan bütün interlace edilmiş satırlar silinecektir ve ortaya güzel bir resim çıkacaktır. Varsayılan durumda "No strategy" seçeneği tavsiye edilir, ancak diğer seçenekler de bazen uygun olabilmektedir. İlgili filtrenin sayfasına veya aşağıya bakarak bu filtre hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

NTSC frame oranı (30 fps) için[değiştir]

Eğer kaynak video 29.97 fps (veya 30 fps) ise, ve bu frame oranını korumak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan şey videoyu Decomb Telecide ile deinterlace etmektir. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

  • Önce Decomb Telecide filtresini ekleyin.
  • Filtre yapılandırmasındaki Strategy seçeneğini No Strategy olarak ayarlayın. Bu sayede video deinterlace edilecek ve frame oranı değişmeyecektir.
  • Decomb Decimate filtresini eklemenize gerek yoktur, çünkü videodaki frame sayısını düşürmeye çalışmıyorsunuz.

NTSC'den NTSC-film'e çevirmek için: 30 fps'i 24 fps'e dönüştürme[değiştir]

Eğer kaynak video 29.97 fps (veya 30 fps), ve bu değeri 23.976 fps'e (veya 24 fps'e) çevirmek istiyorsanız aşağıdakileri yapın:

  • Önce Decomb Telecide filtresini ekleyin.
  • Filtre yapılandırmasındaki Strategy seçeneğini 3:2 Pulldown olarak ayarlayın. Bu sayede video deinterlace edilecek ve frame oranını 24 fps olmaya hazırlayacaktır, ancak henüz yapmayacaktır.
  • Ayrıca son olarak Decomb Decimate filtresini de kullanmalısınız, bu sayede frame oranının 24'e düşürülmesi tam olarak yapılacaktır. Decomb Decimate için varsayılan ayarları kullanmanız yeterlidir.

Kaydedilmiş video[değiştir]

Deinterlace edilmemiş MythTV MPEG[değiştir]

MythTV içinde dahili olarak video deinterlace etmek her zaman en verimli veya en yüksek kaliteli seçim olmayabilir. Bazen videoyu deinterlace edilmeyen modda kaydetmek, daha sonra Avidemux'taki daha güçlü ve özelleştirilebilir bir filtreyle deinterlace etmek daha iyi olabilir. Yadif filtresi, varsayılan ayarlarla birçok durumda son derece iyi çalışacaktır.