Avidemux/DVD'yi AVI'ye dönüştürme

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa, bir MPEG-1 veya MPEG-2 DVD dosyasının bir AVI dosyasının içindeki MPEG-4 ASP videosuna dönüşümünü anlatacaktır. MPEG-4 ASP videosu genellikle yanlış bir biçimde "DivX" veya "Xvid" olarak adlandırılır - bu yanlış adlandırma hakkında daha fazla bilgi için Yaygın efsaneler sayfasına bakın.

İnternetten indirebileceğiniz, MEncoder gibi araçları kullanarak DVD'leri MPEG-4 AVI'ye dönüştüren çeşitli programlar vardır. Avidemux ve bu programlar arasındaki fark Avidemux'un videoyu dönüştürmeden önce videoda değişiklik yapmaya ve ne yaptığınızı anlamanız için görsel kontrole imkan vermesidir.

MPEG dosya tiplerini anlama[değiştir]

 • m1v, MPEG-1 videosu anlamına gelir. Sadece basit video akımı (Elemantary Stream) içerir, ses içermez.
 • m2v MPEG-2 videosu anlamına gelir.
 • mpg, video ve ses akımlarının birleştirilmesiyle elde edilen program akımıdır.
 • vob; video, ses ve diğer ek bilgileri içeren DVD sistem akımıdır, tıpkı mpg gibi bu da program akımıdır.
 • vdr, video ve ses(ler) içeren taşıma akımıdır (Transport Stream). Avidemux'ta desteklenir ancak senkronizasyon düzeltme yapılmaz.

MPlayer ile kullanılabilir bir VOB dosyası elde etme[değiştir]

mplayer dvd://1 -dumpstream -dumpfile rippeddvd.vob

Bu komut aktif klasörde rippeddvd.vob isminde bir dosya oluşturacaktır. Bu dosya Avidemux'la, MPEG formatında, içerisindeki bütün ses akımlarıyla birlikte açılabilir. Ayrıca modern dağıtımlar konsolda komut yazmaya gerek kalmadan, dosya yöneticisini kullanarak DVD'deki istediğiniz *.vob dosyasını istediğiniz bir klasöre kopyalama imkanı da vermektedirler.

MPEG dosyanızı açıp indeksleme[değiştir]

Avidemux'ta rippeddvd.vob dosyasını araç çubuğundaki "Open" butonuna basarak veya "File->Open" menü yolunu izleyerek açın.

Şimdi karşınıza içinde ses akımı seçenekleri olan bir açılır listeli iletişim kutusu açılacaktır. Burada videonuzda kullanmak istediğiniz sesi DVD'deki sesler arasından seçersiniz. Genelde varsayılan seçenek veya listedeki ilk seçenek en iyi seçimdir. MPEG'i indekslemeye başlamak için "OK"e basın. Bu işlem bilgisayarınızın hızına bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

Not: Avidemux normalde MPEG akımlarını okuyamaz. İndeskleme sonucunda MPEG akımı indeks dosyası oluşur ve bu sayede Avidemux ilgili MPEG'i okuyabilecek hale gelir. MPEG akımı indeks dosyası, MPEG dosyasının tanım bilgilerinin ve akımdaki bütün frame'lerin yerlerinin tutulduğu düz bir metin dosyadır. Bu dosya Avidemux'un herhangi bir frame'e direkt olarak erişebilmesine ve frame doğruluğunu korumasına imkan verir.

Düzenleme[değiştir]

NTSC vs. FILM[değiştir]

Bazı DVD'ler 23.976 fps ile kodlanırlar, bunlara FILM denir, sinema filmlerinin çoğu bunu kullanır. Diğer bazıları ise 29.96 fps ile kodlanırlar, bunlara NTSC denir, televizyon dizilerinin çoğu bunu kullanır. FILM DVD'lerde, DVD oynatıcı filmi çalım esnasında NTSC'ye dönüştürür. Yani MPEG başlığı her zaman 29.96'yı gösterir, 29.96 her zaman son oynatılan fps'tir.

Avidemux MPEG akımlarını çözmek için bazı yerleri yamalanmış mpeg2dec'i kullanır. mpeg2dec, FILM'den NTSC'ye dönüşüm yapmaz (zaten de yapmaması iyidir).

Yani Avidemux hangi videonun FILM, hangisinin NTSC olduğunu söyleyemez. Eğer MPEG progresif (interlace modunda olmayan) gözüküyorsa ve bariz senkronizasyon problemi varsa, Video->Frame Rate yolunu izleyerek değeri 23.976'ya ayarlayın.

PAL MPEG için herhangi bir problem yoktur, PAL MPEG daima 25 fps'tir.

Eğer ses sunulmuşsa Avidemux, videonun 23.976 olup olmadığını ses ve video sürelerini karşılaştırarak bulmaya çalışacaktır.

Kırpma[değiştir]

Kırpma işlemi, widescreen'e göre hazırlanmış DVD'lerdeki üst ve alt kısımlardaki siyah çerçeveleri yok eder. Bu sayede asıl resim bilgisi kodlanırken daha fazla verinin kullanılması sağlanır. Kırpma olmadan keskin sınırlar, bu bölgelerdeki resim kalitesini belirgin bir şekilde düşürür. MPEG tabanlı kodekler bunlarla iyi uğraşamaz. Daima bütün kenar çizgilerini sildiğinizden emin olun (yarı siyah olsalar veya tek renk olmasalar bile).

 1. Videoyu kırpmak için video filtrelerini kullanmalıyız. Ancak filtre seçmeden önce aşağıdaki sürgü çubuğunu kullanarak videonun ortasında bir nokta seçin. Çünkü otomatik kırpma özelliği kırpmayı aktif frame'e göre ayarlayacaktır.
 2. Şimdi videonun "Filters" butonuna basın. Bu sayede ekrana video filtrelerinin listelendiği bir pencere gelecektir.
 3. Transform -> Crop filtresini ekleyin.
 4. Şimdi "AutoCrop" butonuna tıklayın. Şimdi videodaki siyah bölgeler yeşil olarak gösterilecektir. Bu yeşil bölgeler kırpılacaktır.
 5. Eğer kırpılmayı onaylıyorsanız "OK" butonuna tıklayın ve video filtreleri penceresini kapatın.

Boyutlandırma[değiştir]

Videoyu daha küçük olacak şekilde yeniden boyutlandırmak isteyebilirsiniz. Daha düşük çözünürlük daha yüksek bit/piksel oranı demektir, bu sayede daha düşük bit oranlarında kalite artabilir. Bu duruma MPEG-4'te sıkça rastlanır.

AVI dosyaları en-boy oranı bilgisini saklamaz, ancak MPEG-4 akımında saklanabilir. Yani doğru en-boy oranını elde etmek için kırptıktan sonra videoyu yeniden boyutlandırmalısınız. En-boy oranı bir pikselin şeklidir. PC'de bu şekil genelde karedir, ancak DVD'de 4:3 veya 16:9 olabilir.

Şimdi video filtreleri penceresini yeniden açın.

 1. Transform -> Resize filtresini açın.
 2. Açılan pencerede girdi en-boy oranını (16:9, DVD'ler için en yaygın olandır) ve çıktı en-boy oranını (AVI için 1:1) belirtin.
 3. Sonra boyutlandırma yöntemini seçin – bilinear, bicubic veya lanczos kadar keskin değildir, ancak daha çok sıkıştırma imkanı sağlar. Aslında bu durum bit oranına (daha keskin yöntemler daha fazla bit oranı gerektirir), kaynak videonun sıkıştırılabilirliğine ve kişisel tercihlerinize (bazı insanlar sıkıştırma kaynaklı -yuvarlaklaşma gibi- bozulmalar daha fazla olmasına rağmen daha keskin videoyu tercih ederler) bağlıdır.
 4. Son genişlik ve yüksekliğin 16'nın katı olduğundan emin olmak için "Round to the Nearest Multiple of 16" onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.
 5. Sonra sürgüyü istediğiniz genişliği elde edene dek sürükleyin.

Daha fazla video filtresi ve kesme[değiştir]

Kaynağa bağlı olarak daha fazla filtre eklemek isteyebilirsiniz (subtitler, denoise, deinterlace, IVTC vb.).

Bu noktada video, her türlü düzenleme/kesme işlemleri için hazırdır.

Videoyu yapılandırma[değiştir]

Bir kodlayıcı seçeme[değiştir]

Şimdi açılır listeden video kodlayıcısını seçin. Avidemux tarafından desteklenen iki MPEG-4 kodlayıcısı Xvid ve FFmpeg (libavcodec) MPEG-4'tür. Her ikisi de son derece iyidir, herhangi birisini kullanmakta özgürsünüz. Avidemux'ta daha iyi desteklendiği için bu sayfadaki örnekte Xvid'i kullandık, sizin de Xvid'i kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kodlayıcıyı yapılandırma[değiştir]

"Configure" butonuna tıklayın, karşınıza Xvid Configuration penceresi çıkacaktır. 2 pass kodlamasını seçmeniz şiddetle tavsiye edilir, bu sayede videonun son boyutunu belirleme imkanına sahip olacaksınız. Son boyut hakkında telaşlanmayın ve ayarları istediğiniz gibi yapın ve ayarları kaydetmek için OK butonuna basın.

Video boyutunu hesaplama[değiştir]

Şimdi "Calculator"ı açın, formatın AVI olduğundan emin olun, medium'u seçin (yani son dosya boyutunu belirtin) ve "OK" düğmesine basın. Bu işlem otomatik olarak Xvid Configuration penceresindeki dosya boyutu bilgisini dolduracaktır. Hesap sonuçları pencerede gösterilecektir. Şimdi bu pencereyi kapatabilirsiniz.

Sesi yapılandırma[değiştir]

Ses parçasını seçme[değiştir]

İlk yapmanız gereken şey hangi ses parçasının kodlanacağını seçmektir. Varsayılan olarak DVD'deki seçili olan ilk parça DVD'nin orijinal dilidir. (örneğin Bölge 1 için İngilizce). Başka bir sesi kodlamak için "Audio->Main Track" menü yolunu izleyip, açılan penceredeki açılır menüden istediğiniz ses parçasını seçin. Eğer isterseniz harici bir ses kaynağı da seçebilirsiniz. Eğer kodlanmasını istediğiniz ikinci bir parça varsa "Audio->Second Track" menü yolunu izleyin.

Ses/video senkronizasyonunu kontrol etme[değiştir]

Şimdi sesin senkronizasyonunu kontrol ediyoruz. Çıktı ön izlemesini gösterin ve sesin senkronize olduğundan emin olun, eğer senkronize değilse Shift özelliğini kullanarak düzeltin.

Ses kodlayıcısını seçme[değiştir]

Şimdi ses için hangi kodlayıcının kullanılacağını seçiyoruz. MP3 (LAME kodlayıcısı ile) en çok desteklenen formattır. Varsayılan AC3 sesini korumak da 5.1 ses sitemleri için son derece iyidir. Zaten kayıpla sıkıştırılmış bir formatı tekrar sıkıştırırsak beklediğimiz ses kalitesini elde edemeyebiliriz, başka bir kodek kullandığımızda o kadar da çok dosya boyutu tasarrufu sağlayamayabiliriz, ancak kesin olan şudur ki sesin formatında oynama yapmazsak en azından zaman kazanırız.

Ses filtreleri[değiştir]

Son olarak eklemek istediğiniz ses filtrelerini sese ekleyin.

Kaydetme[değiştir]

Şimdi File->Save->Save Video menü yolunu izleyin ve bekleyin. Avidemux, önce 1. pass'i sonra 2. pass'i (sesle birlikte) yapacaktır. Sonuçta içinde MPEG-4 ASP videosu ve MP3 sesi olan bir AVI dosyası oluşacaktır.