Avidemux/DVD'ye dönüştürme

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

LoRd_MuldeR tarafından oluşturulmuş interaktif ve yönergeleri adım adım anlatan bir rehber http://mulder.dummwiedeutsch.de/etc/adm_wink/avi2dvd.htm adresinde mevcuttur (Flash gereklidir).

Bir DVD oluşturma[değiştir]

Şimdi isterseniz derine dalmadan önce bazı bilgileri hatırlayalım.

  • Avidemux sizin için MPEG dosyasını oluşturur.
  • MPEG'i DVD dosya hiyerarşisine dönüştürmek için bir DVD yazma programına ihtiyacınız var. Bu programlardan çoğu dvdauthor'u kullanıyor. Örneğin Varsha, KDvdAuthor ve benzerlerinin hepsi dvdauthor'u kullanıyor.

En otomatik yöntem[değiştir]

Auto->DVD menü yolunu izleyin. Bu sayede ayarların birçoğu mantıklı varsayılanlarla ayarlanacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey video kodeğini 2pass modu ile ayarlamanız ve istenen final boyutunu girmenizdir.

Videoyu hazırlama[değiştir]

DVD'yle uyumlu olması için çözünürlük şöyle olmalıdır:

  • NTSC için 352*480 veya 720*480 veya 704*480
  • PAL/SECAM için 352*576 veya 720*576 veya 704*576

Bir videonun PAL mı, yoksa NTSC mi olduğunu nasıl anlarım?

Info butonuna tıklayın (veya File->Properties menü yolunu izleyin). Eğer "Frame Rate" alanı 25 ise video PAL veya SECAM'dır. Eğer 23.976 veya 29.97 ise bu bir NTSC'dir.

Eğer bu değerlerden biri değilse PAL veya NTSC'nin frame oranını elde etmek için Resample fps filtresini kullanmanız gerekiyor demektir.

Şimdi videonun tipini belirlediniz, şimdi videoyu düzgün genişlik/yüksekliğe getirmelisiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu "Video Filter Manager" penceresindeki "DVD res" butonunu kullanmaktır, bu sayede video DVD için uygun en-boy boyutlarına getirilecektir.

Uyarı: Boyutu gözü kapalı 720*480 ve benzeri olarak ayarlayamazsınız. Boyutu düzgün ayarlayabilmek için en-boy oranını hesaba katmalısınız. En-boy oranı PAL veya NTSC ile aynı değilse en iyi çözüm "DVD res"i kullanmaktır.

Video kodlayıcısını seçme[değiştir]

Avidemux'ta DVD'ye uyumlu iki kodek ailesi vardır: "DVD (lavc)" libavcodec'i, "DVD" libmpeg2enc'i kullanır. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır:

  • DVD (lavc): Daha hızlıdır, iyidir, DVD için, yalnızca 2-pass modunda kullanılabilir.
  • DVD: Daha yavaştır, iyidir, CQ veya CBR modunda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

DVD için, toplam bit oranı 9.8 Mb/s'ın altında olmalıdır. Yani basit olarak anlatmak gerekirse bit oranının maksimum 9 Mb civarında olduğu bir video iyidir. DVD (lavc)'ı 2-pass moduyla kullanıyorsanız sadece videonun (ses olmadan) final boyutunu girmelisiniz. Bunun için önce hesaplayıcıyı kullanırsınız, hesaplayıcı final boyutundan video boyutunu hesaplayacaktır.

Sesi hazırlama[değiştir]

DVD için, ses 48 kHz ve aşağıdakilerden biri olmalıdır:

  • AC3 (FFmpeg AC3)
  • MP2 (FFmpeg MP2 veya TwoLAME)
  • LPCM (WAV LPCM)

Eğer kaynak videodaki ses DVD'ye uyumluysa en iyi yol sesi olduğu gibi (Copy modunda) kullanmaktır. Ancak yine de sesi istediğiniz bir formata değiştirebilirsiniz (benim favorim TwoLAME).

Ses filtreleriyle oynamaktan çekinmeyin. Gerekliyse kanal sayısını düşürün. Sesin 48 kHz olması gerektiğini unutmayın. Gerekliyse resampling'i değiştirin.

Örnek bir ses seçimi şöyledir: kanal sayısı: Dolby Prologic 2; resampling: 48 kHz; kodlayıcı: TwoLAME; bit oranı: 160kb/s.

Çıktı formatını seçme (basit yol)[değiştir]

İstediğiniz sesi seçtiniz ve herhangi bir alt yazı ayarlamadıysanız en iyi çıktı formatı seçimi "MPEG PS A+V"dir. Bunu format menüsünü kullanarak ayarlarsınız. Sonuçta üretilen MPEG dosyası DVD'ye yazılmaya uygun olacaktır. "Save" butonuna basın ve dosya.mpeg dosyanızı elde edin. Artık bu dosyayı herhangi bir DVD yazma programıyla DVD'ye yazabilirsiniz.

Çıktı formatını seçme, (ayrıntılı yol)[değiştir]

Videonun sesini çok kanallı yapmak biraz daha farklıdır, ancak karmaşık değildir. Öncelikle sesi Audio->Save menü yolunu izleyerek kaydedin, (elbette ki daha önce yukarıda anlattıklarımızdan gerekli olanları yapın.) Sonuçta dosya_1.mp2 gibi bir dosya elde edeceksiniz.

Ses parçasını Audio->Main Track yolunu izleyerek dönüştürmek istediğiniz bütün parçalara aynı işlemi uygulayın. Sonuçta dosya_1.mp2, dosya_2.mp2 gibi dosyalar elde edeceksiniz.

Şimdi çıktı kapsayıcısı olarak "MPEG video"yu seçin ve "Save" butonuna basın, dosya.m2v gibi bir dosya elde edeceksiniz.

Bütün dosyaları elde ettikten sonra MPEG dosyasını üretmek için mplex'i çalıştırabiliriz. Söz dizimi şöyledir:

mplex -f 9 -i final.mpg foo.m2v foo_1.mp2 foo_2.mp2

Ses dosyalarının sayısını artırabilirsiniz. Sonuçta üretilen dosya.mpg DVD'ye uyumlu olacaktır.