Anime

Vikikitap, özgür kütüphane

Anime "Osamu Tezuka" önceliğinde çıkarılmıştır. Anime bir çeşit Japon sanat eseridir. Kendine özgü çeşit çizim teknikleri vardır. Genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıyla oluşur. 2000'lerde tüm ülkelerde popüler olmuştur. Anime karakterlerinin gözleri ve boyları büyük çizilir. Birkaç türü vardır;

Kodomo: Genellikle küçük çocuklar için hazırlanmış olan kısa süreli skeç tarzında animelerdir. Ahlak, iyi, doğru kavramlarını aktarmak genel amaçlarıdır. Örnek: Death note.

Chibi:(Super Deformed): Bunlar ya küçük çocuklar için yapılmıştır ya da komedi unsurudur. Diğer türlere göre bu türde yapılmış pek anime veya manga yoktur. Genelde TV serilerinde bölümün sonunda çıkarlar. Örnek: Record of Lodoss War, Dash Dash Bashi

Shounen: Kelime anlamı "genç"tir. Genellikle genç erkekler, delikanlılar için hazırlanan animelerdir. Çoğunlukla ana karakterleri erkeklerdir. Dövüş sahneleri ve komedi unsurları sık sık kullanılır. Kızlar için olanı "Shoujo"dur.

Örnekler: Inuyasha, Naruto, One Piece, Dragon Ball, Death Note, Yu Yu Hakusho, Yu-Gi-Oh!, Tengen Toppa Gurren-Lagann, Great Teacher Onizuka, FullMetal Alchemist, School Rumble vs...

Seinen: 18-30 yaş arası erkekler için hazırlanmış olan anime/mangalardır. Hedef kitlesi daha da genişleyerek 30'lu yaşlarını geçmiş kişileri de kapsayabilir. Vahşet, kanlı sahneler, pornografik temalara kadar uzanan erotizm, çıplaklık vs sıkça görülür. Bayanlar için olan karşılığı "Josei"dir.

Örnekler: Elfen Lied, Berserk, Hellsing, Chobits, Monster, Code Geass:Hangyaku no Lelouch, Seirei no Moribito vs..

Shoujo: 10-18 yaşları arasındaki kızlar için hazırlanmış olan bu animeler genellikle romantik olaylar ve duygusal temaları içerir. Genellikle baş karakteri bir kız/kızlardır. Erkekler için olanı "Shounen"dir.

Örnekler: Ouran Koukou Host Club, Lovely Complex, Card Captor Sakura, Sailor Moon, Fruits Basket, Whisper of the Heart, Kaleido Star vs...

Josei: Genellikle gündelik yaşamla alakalı, baş karakterleri olan bayanların etrafında dönen hikâyelere sahiptir. Romantizm, kadın erkek ilişkileri anlatılır. Erkeklerdeki karşılığı "Seinen"dir.

Örnekler: Nodame Cantabile, NANA, Honey and Clover, Junjou Romantica vs...

Tabii ki tür olarak, bir Shounen içinde aksiyon ya da komedi elementleri olmaması beklenemez. Ya da bir Seinen olan Code Geass, macera, dram dışında Mecha (dev robotlar) barındırmaktadır. Shoujo olan Sailor Moon ve Card Captor Sakura animeleri, komedi ve romantizm yanında, alt tür olan Magical Girl'ü (büyü gücüne sahip kızlar) de kapsayabilir.

Mecha: Dev robotların içine girilerek ve onların yönetimiyle yapılan savaşlar bulunmaktadır. Özellikle oyuncak sektörü ile yakından ilgilidir. Batıda da kullanıldığı görülebilir (Star Wars). Robot boyutları animeye göre değişir. Bazıları normal apartman boyutunda olabilirken bazıları çok daha büyük boyutlara erişebilir. Örnekler: Gundam serisi, Voltron, Code Geass, Eureka 7, Tengen Toppa Gurren-Lagann vs..

Shounen-Ai: Kelime anlamı olarak shounen erkek, ai de aşk demektir yani erkekler arası aşkı, ilişkiyi anlatan anime/mangalar. Yaoi ise cinsellik veya çıplaklık içerir. Shounen-ai ile arasındaki fark budur. Her ne kadar cinsellik içeriyor olsa da aşk ön plandadır.

Shoujo-ai: Shounen-ai'nin kız versiyonudur. Yani kızlar arası aşkı anlatır. Yuri'den farkı cinsellik içermemesidir.