Almanca/Seviye I/Wie heißt du? (2. Bölüm)

Vikikitap, özgür kütüphane


Lesson I.2: Wie heißt du? (2. Teil)


Bu dersin diyalogu iki kişi arasındaki bir konuşmadır: Franz ve Bay Schwarz. Franz, Bay Schwarz'a hitap etmek için resmi "Sie"yi kullanırken, ikincisi Franz'a hitap etmek için gayri resmi "du"yu kullanır. Ayrıca bazı gramerleri de tartışıyoruz: “özne zamirleri” ve şimdiki zamanda bazı önemli fiiller.

Diyalog[değiştir]

Bu kısa diyalogda Bay Schwarz, gayri resmi “siz” – “du” biçimini kullanıyor. Franz ise "siz" - "Sie"nin resmi çevirisini kullanıyor. Diyaloğu dinlerken “Sie” kelimesinin nasıl telaffuz edildiğini bulmaya çalışın.

Franz Guten Morgen. Sind Sie Herr Weiß?
Herr Schwarz Nein, ich bin Herr Schwarz. Wie heißt du?
Franz Ich heiße Franz. Danke, Herr Schwarz. Ich bin spät dran.
Herr Schwarz Bitte, Franz. Ich bin auch spät dran. Bis später!
Franz Auf Wiedersehen!

Şablon:Almanca/Egzersiz


Türkçe Almanca
Günaydın. Guten Morgen.
sen (resmi) Sie
Siz... (resmi) Sie sind ...
Sen...? (resmi) Sind Sie ...?
hayır hayır
geç spät
Geciktim. Ich bin spät dran.
Rica ederim. Bitte.
ayrıca auch
sonra später
Sonra görüşürüz. Bis später.

Şablon düğümü tespit edildi: Şablon:Almanca/Alıştırma


Sie ve du[değiştir]

Bay Schwarz neden resmi olmayan "siz" - "du" formunu kullanırken Franz "siz" - "Sie"nin resmi biçimini kullanıyor?

Öncelikle şunu anlamalısınız ki Franz Bay Schwarz'a soyadıyla hitap ederken, Bay Schwarz Franz'a ilk adıyla hitap etmektedir. Bu muhtemelen en önemli kuraldır: Eğer birine soyadıyla hitap edecekseniz, resmi "Sie" kullanmalısınız. Öte yandan, ilk adı kullanıyorsanız “du” kullanmalısınız. Başka bir şey kulağa komik gelebilir.

Sie kibar şeklidir. Bay ve Bayan ile muhatap olacağınız kişiler için yabancılarla konuşurken ve muhataba karşı saygıyı ifade etmek için kullanılır.

Peki, Almanlar ne zaman diğer insanlara ilk adlarıyla hitap edip "du" derler?

  • Bazı durumlar çok açıktır: çocuklara, akrabalara ve arkadaşlara her zaman “du” ile hitap edilir. (Bay Schwarz “du” kullanır çünkü Franz hala bir çocuktur. Aksi takdirde Bay Schwarz ya “Sie” kullanırdı ya da Franz “du” kullanırdı.)
  • Öğrenciler (üniversitelerde vb.) genellikle diğer öğrencilere ve kendi yaşlarında veya daha küçük olan herkese “du” derler.
  • Şirketlerdeki meslektaşlar için durum çok net değildir. Neyse ki, büyükler için başka bir kural daha var: Herhangi iki yetişkin birbirine "du" veya "Sie" ile aynı şekilde hitap eder, ancak hiçbir zaman yalnızca biri "du" ve diğeri Sie kullanmaz. Böylece, şüpheniz varsa, diğer kişinin size nasıl hitap ettiğini kopyalayabilirsiniz.
  • Diğer tüm durumlarda Sie kullanmalısınız. Bir Alman “du” demenin daha uygun olacağını düşünüyorsa, “du” demeyi önermekten memnuniyet duyacaktır. Öte yandan, "du"dan "Sie"ye geçmek neredeyse her zaman kabalık olarak kabul edilir; bu nedenle birini "du" yerine "Sie" kullanmayı önereceği bir konuma sokmamalısınız.
  • Çoğunlukla kibar formun kullanımının daha kolay olduğunu unutmayın. Sadece yardımcı ve modal fiillerin birkaç biçimini öğrenmeniz gerekiyor. Ana fiil genellikle mastardır. Tanıdık hitapla ne yazık ki daha birçok düzensiz fiil düşünmek zorundasınız.

Konu Zamirleri[değiştir]

"İsim", bir şeyi veya varlığı tanımlayan bir kelimedir, ör. "elma", "kadın", "adam" vb. "Zamirler" daha önce bahsedilen isimlere atıfta bulunan küçük kelimelerdir, ör. "o", (ingilizce "it", "she", "he" olarak üç farklı şekilde söylenir), hatta "biz", "ona" vb.

Bir cümlenin "konusu", cümlenin ilgili olduğu isim veya zamirdir. Genellikle cümlenin en aktif şeyi veya varlığıdır. Örneğin, "Kadın elma yedi." cümlesinde hem "kadın" hem de "elma" isimdir, ancak cümle kadının yaptığı eylemle ilgili olduğu için "kadın" cümlenin öznesi olur. (Merak ediyorsanız: "elma" cümlenin doğrudan nesnesidir.)

Örneğin isimlerini zamirlerle değiştirirsek, cümle şöyle olur: "O yedi." Bu örnekte, "o" ve "o(nu)" zamirlerdir. Bu cümlenin öznesi "o" zamiridir ve bu nedenle bu tür zamirlere "özne zamiri" denir.

Artık İngilizce özne zamirlerini bildiğinize göre, onların Almanca karşılıklarıyla birlikte bir tablosunu burada bulabilirsiniz. Bir veya daha fazla kişiye hitap edip etmediğinize ve onlara daha resmi veya daha tanıdık bir hitap şekli kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak, "siz" kelimesinin Almanca'da üç farklı kelimeye karşılık geldiğini unutmayın.

Türkeçe Almanca
tekil 1ci kişi Ben ich
2ci kişi sen du, Sie*
3cü kişi o er, sie, es
çoğul 1ci kişi biz wir
2ci kişi siz ihr, Sie*
3cü kişi onlar sie

*Sie, du ve ihr kelimelerinin resmi (kibar) versiyonudur.


Şablon:German/Exercise

İsimler[değiştir]

Birinin veya bir şeyin adını söylemek için çağrılmak - heißen kullanabilirsiniz. “heißen” fiilinin bazı biçimlerini zaten gördünüz. Şimdiki zamandaki tüm formları içeren daha sistematik bir tablo. Cümleye başladıkları için özne zamirlerinin büyük harfle yazıldığını unutmayın.

Türkçe Almanca
Benim adım... Ich heiße ...
Onun/Adı... Er/Sie/Es heißt ...
Adları... Sie heißen ...
Adlarımız... Wir heißen ...
Adın... Du heißt ...
Adlarınız... Ihr heißt ...
Adın ne? Wie heißt du?*
Adlarınız ne? Wie heißt ihr?*

*Unutmayın, birinin adını sormanın resmi yolu Wie heißen Sie? sormaktır.

'Not: Almanca'da iyelik zamirleri vardır (örneğin, "benim", "sizin", "onun", onun", ...) sadece burada geçerli değiller. , anadili konuşanlar genellikle Mein Name ist... (Benim adım...dır) demezler.

Şablon düğümü tespit edildi: Şablon:Almanca/Alıştırma

Önemli Fiiller[değiştir]

Fiiller, bir cümlenin eylemini tanımlayan kelimelerdir, ör. koş(mak), çağır(mak), ol(mak) vb. Fiil çekimi cümlenin öznesine göre fiilin şeklini değiştirmeyi ifade eder. Örneğin, olmak - sein fiilinin birkaç farklı biçimi vardır: (Ben) im..., (sen) sin..., (o) ) dur..., vb. Bununla birlikte, çoğu İngilizce fiilin şimdiki zamanda sadece iki formu vardır, örneğin, ingilizce'de (I/you/we/they) olarak söylenen ((Ben/sen/biz/onlar)) koşar ve (o erkek/o kız /o)) koşar. Almanca fiillerin ise şimdiki zamanda genellikle birkaç formu vardır.

Çağrılmakheißen Almanca fiilin biçimlerini zaten öğrendiniz.

Türkçe Almanca
tekil 1ci kişi Ben çağrılırım ich heiße
2ci kişi sen çağrılırsın du heißt
3cü kişi o çağrılır er/sie/es heißt
çoğul 1ci kişi biz çağrılırız wir heißen
2ci kişi siz çağrılırsınız ihr heißt
3cü kişi onlar çağrılırlar sie heißen*

*Sen (kibar) - Sie fiillerinin biçimi, çoğul 3. şahıs zamiri onlar - sie ile tamamen aynıdır.


Son derece yaygın iki fiil "olmak" - "sein" ve "sahip olmak" - "haben". Bu şekilde çekilirler:

Türkçe Almanca
tekil 1ci kişi Benim ich bin
2ci kişi sensin du bist
3cü kişi odur er/sie/es ist
plural 1. çoğul kişiler biziz wir sind
2ci çoğul kişiler sizsiniz ihr seid
3cü çoğul kişiler onlardır sie sind*

*Unutmayın ki siz (kibar) - Sie şekli, çoğul 3. şahıs zamiri onlar - sie ile aynıdır.


Türkçe Almanca
singular 1. kişi Sahibim ich habe
2. kiş sahipsin du hast
3cü kişi o sahip er/sie/es hat
plural 1ci kişi çoğul sahibiz wir haben
2ci kişi sahipsiniz ihr habt
3cü kişi çoğul onlar sahipler sie haben*

*Bu aynı zamanda siz (kibar) - Sie biçimidir.


Şablon düğümü tespit edildi: Şablon:Almanca/Alıştırma


Test[değiştir]

Test üç bölümden oluşur: dilbilgisi, kelime bilgisi ve çeviri. Dilbilgisi kısmı çekimle ilgilidir; yani, farklı özne zamirleri için farklı fiil biçimleri. Kelime ve çeviri sorunlarının tümü İngilizce'den Almanca'yadır çünkü Almanca iletişim kurmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken şey budur.

Şablon:Almanca/Egzersiz

Şablon düğümü tespit edildi: Şablon:Almanca/Alıştırma


Şablon:Almanca/Egzersiz


Şablon:German/Level I/Footer