İçeriğe atla

Kolombiya Mutfağı/Arepa

Vikikitap, özgür kütüphane

Arepa, öğütülmüş mısır temelli bir hamurdan ya da önceden pişirilmiş mısır unundan yapılmakta olan bir ekmek çeşididir. Arepa genellikle Kolombiya mutfağına ait olarak bilinmesine rağmen Venezuela, Porto Riko, Panama, ve Dominik Cumhuriyeti’nde de çok tüketilmektedir. Özellikle Venezuela’da Arepa, ülke genelinde ve hemen hemen tüm sosyo-ekonomik gruplarda günün herhangi bir saatinde yenir.

Çıtır çıtır, kahverengileşmiş bir kabuğa sahip altın yuvarlak ekmek biçimini alan bu yiyecek, genellikle çeşitli malzemelerle doldurulur ve fasulye çeşitleri, peynir ve avokado ile kıyılmış sığır eti ve soğan gibi katkılara kadar sonsuz denebilecek kombinasyonlar söz konusudur. Venezuela kahvaltılarında Arepa'lar, geleneksel bir tarz olmak üzere, bir fincan sert kahve ve sıcak daldırma çikolata ile sunulabiliyor.

Malzemeler[değiştir]

4 kişilik:

  • 300 gram mısır unu
  • 125 gram lor peyniri
  • 250 gram soğuk süt
  • 200 ml soğuk su
  • 12 gram tuz

Hazırlanışı[değiştir]

Derin bir kaba mısır ununu koyunuz. Kabın ortasından iyice açarak tuzu, elinizle ufalayarak da lor peynirini, bir bardak süt ve bir bardak suyu koyup parmak uçlarınızla yoğurunuz. Hamurunuz gereğinden fazla katı olursa eğer, biraz daha süt ekleyebilirsiniz. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamurun üstünü örtüp altı dakika süresince dinlendirin. Daha sonra 12 eşit parçaya ayırın.

Parçaların her birinden, avucunuzun içinde yuvarlayıp toplar yapın. Bu mısır toplarını, üzerlerine hafifçe bastırarak yassı hale getirin. Daha sonrasında (varsa) bir sacı, yoksa altı kalın bir tavayı kızdırın. Pişirilecek tabanı hafifçe yağlayarak, Arepa’ların iki tarafını da, altın gibi kızarıncaya kadar, 5 dakika kadar pişirin.

Daha sonra fırın tepsisine koyarak 175 derecede kızdırdığınız fırında 25 dakika pişirin. Fırında pişirme sırasında Arepa’ları birkaç kere çevirin piştikten sonra fırından çıkarın ve sıcak sıcak servis yapın.