Java/Java ile Nesne Tabanlı Programlama

Vikikitap, özgür kütüphane
(Java ile Nesne Tabanlı Programlama sayfasından yönlendirildi)

İlk Program (Merhaba Dünya)[değiştir]

Bir programlama dilini öğrenmenin en önemli adımı ilk programınızı çalıştırmaktır. Bunun için çalışma ortamınızın ayarlanmış olması, editörünüzü kullanmayı bilmeniz, ve derleyicinizi kullanabilmeniz gerekir. Bazen gelişmiş bir IDE (Bütünleşik Geliştirme Ortamları) kullanarak bu uğraşlı süreçlerden kurtulmak mümkündür. Bu bölümde yapacağımız da basit bir IDE kullanarak ilk programımızı yazmak olacak. Programımız tabii ki "Merhaba Dünya" (Hello World) olacak. Programın kaynak kodunu HelloWorld.java isimli bir dosyaya kaydedin. Java'da sınıf isimleri ile dosya isimleri arasında ilerleyen bölümlerde anlatılacak bir ilişki bulunmaktadır.

1 public class HelloWorld {
2     public static void main(String[] args) {
3         System.out.println("Merhaba Dünya!");
4     }
5 }

Derleyiciler[değiştir]

Yazdığınız programları derleyebilmek için, derleyiciye ihtiyacınız vardır. Derleyiciler, program kodunu makinelerin anlayabileceği makine dili komutlarına çeviren yazılımlardır. Java için gerekli derleyiciler farklı kaynaklardan edinilebilir. Biz bu kitapta, SUN tarafından geliştirilen ve dağıtılan derleyiciyi kullanacağız. Sun Java derleyicisini http://java.sun.com adresinden indirilebilir. Bu sitedeki farklı dağıtımlar, çeşitler ve versiyonlar ilk bakışta kafa karıştırıcı olabilir. O nedenle tüm bu bilgileri ayrı bir bölümde ele alıyoruz. Ek-A'da dağıtımlar arasındaki farklılıklar, hangi dağıtımın indirileceği ve kurulum bilgilerine bakabilirsiniz. Biz burada sisteminizde Java kurulu varsayarak anlatacağız. Yani komut satırından javac veya java yazdığınızda aşağıdakilere benzer çıktılar alabiliyor olmalısınız.

# java
Usage: java [-options] class [args...]
      (to execute a class)
  or java [-options] -jar jarfile [args...]
      (to execute a jar file)

where options include:
...
# javac
Usage: javac <options> <source files>
where possible options include:
 -g            Generate all debugging info
 -g:none          Generate no debugging info
...

İlk Programımızı Derleyelim[değiştir]

Eğer Ek-A'da yazılanları yaptıysanız ve sisteminiz hazırsa, ilk programımızı derlemeye hazırız demektir. HelloWorld.java programını derlemek için komut satırından aşağıdaki komutu çalıştırmalıyız.

# javac HelloWorld.java

Eğer her şey yolunda gittiyse, hiç hata veya uyarı almadan HelloWorld.class dosyasının oluştuğunu göreceksiniz. Eğer derleyici tarafından bir hata tespit edilirse, bu hatanın oluştuğu satır ve sütun işaret edilir ve hatanın bir açıklaması görülecektir.