Yenikent kasabası

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yenikent, 1966 yılında kasaba olmuştur. Eski adı Amarat'tır. Bu kelime Arapçada İmaret kelimesinden Türk diline uydurulmuştur. Bu kasaba Aksaraylı Sadrazam Pir Mehmet Paşanın vakfı imiş. Paşanın vakfiyesinde ve hususi kütüphanesinde mülknamesinde adı HAMARAT şeklinde geçer. Aksaray iline 25 Km. uzaklıktadır.

Bu kasabaya Aksaray - Konya karayolunun 20.km'sinde Selçuklu hanlarından Akhan mevkiinde ve Akhan yaylasından kuzeye 7 km'lik bir asfalt yolla gidilir. Kasabanın nüfusu 2000 yılı sayımlarına göre 4981 'dir. Kasabanın nüfusu çevre illere olan göç nedeniyle artış göstermemektedir. Kasabanın hane sayısı 1500 'dür. 2007 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre Beldenin nüfusu 4676 olarak sayılmıştır. Bu nüfusun 2326'sı Erkek, 2350'si Kadın 'dır. Bu sayımlara göre Beldemiz Aksaray'ın 2. büyük Beldesi olmuştur. 3 tane mahallesi bulunmaktadır, bunlar Gazi, İstiklal ve Zafer mahalleleridir. Elektriği, suyu, 6 adet camisi vardır. Ayrıca 1 adet Lise, 4 adet ilköğretim okulu vardır.1 adet sağlık ocağı, 2 adet Kur'an Kursu, 1 adet Tarım Kredi Kooperatifi, 1 adet Pancar Kooperatifi mağazası mevcuttur.

Konya yolunun güney kısmına rastlayan topraklar kıraç ve verimsizdir. 1995 yılı içerisinde dönemin belediye başkanı ve zamanın milletvekillerinin büyük çaba ve gayretleri neticesinde bu araziye Yeşilhat Projesi getirilmiş, bu arazi sulak arazi haline dönüştürülmüş ve halkın refah seviyesi yükseltilmiştir. Bu sayede büyük miktardaki kıraç tarım arazisi sulu tarıma açılmıştır.

Kasabanın yeşillik bakımından çok fakir olduğu bilinmekle beraber 1998 yılında Belediye tarafından başlatılan Ağaç Kampanyası neticesinde kasaba yeşilliğe kavuşturulmaktadır.

Yenikent Kasabasının geçmişten kalma gelenek - görenekleri ve meşhur yemekleri vardır. Bunlar; Amarat böreği, Arapaşı, Amarat Baklavası, Amarat Pilavı, Amarat Tereyağı'dır.

      Kasabanın batısında 2 km. mesafede Eski Amarat adı verilen bir köy harabesi vardır. Rivayete göre kasaba buradan şu andaki yerine naklonulmuştur. Burada mezar yerleri mevcuttur. Eski köyün batısından toplu bir suyun aktığı bu yerin üzerinde tarihi bir köprünün bulunduğu ve bu köprünün taşlarının köylü tarafından sökülerek Yenikent'teki Merkez Camii'nin temelinde kullanıldığı bilinmektedir.
      Kasabanın doğusunda Kara Toprakla, Kırmızı Çığlık'ın birleştiği yerde Hacı Mustafa Köprüsü denilen üç gözlü bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü Osmanlı eseridir. Köy ileri gelenlerinden duyulduğuna göre buralara Köçek Pazarı denilirmiş. Buradaki Ören yeri geniş bir alanı kapsamaktadır.

Eski insanlar bu verimli topraklara yerleşmişler ve bu yerlerden bilinmeyen bir sebepten dolayı gitmişlerdir. Buralarda sadece izleri kalmıştır.