Yardım:Ad boşlukları

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ad boşluğu, Vikikitap için özel anlama sahip olan sayfalara verilen tür isimleridir. Ad boşluğuyla sayfa adı arasında bir : işareti olur. Örneğin, bu sayfanın adı "Yardım:Ad boşlukları"dır. Dolayısıyla ad boşluğu da "Yardım"dır. Vikikitap'taki kitaplar ve o kitaplara ait sayfaların ad boşlukları yoktur. Daha doğrusu bunlar "Ana" ad boşluğundadır. Vikikitap'ta kullanılan temel ad boşlukları şunlardır:

Kullanıcı ad boşluğu[değiştir]

Vikikitap'ta kayıtlı kullanıcıların sahip olduğu ad boşluğudır. "Kullanıcı:" ön eki ile ayrılır. Kullanıcılar bu sayfaları kendileri ile ilgili kişisel bilgiler vermekte ve kendilerine yardımcı olacak kimi içerikleri barındırmakta (örneğin sık ziyaret edilen sayfalara bağlantılar gibi) kullanırlar.

Örnek: Kullanıcı:Srhat

Dosya ad boşluğu[değiştir]

Resim ve kimi medya dosyalarını barındırmak için kullanılan ad boşluğudır. "Dosya:" ön eki ile ayrılır.

Örnek: Resim:Wiki.png

Vikikitap ad boşluğu[değiştir]

Bu ad boşluğunda siteyle ilgili sayfalar, mesela Vikikitap'ın politikaları bulunur.

MediaWiki ad boşluğu[değiştir]

Viki arayüz metinlerinin bulunduğu alandır. Önemli olduklarından koruma altında bulunurlar. "MediaWiki:" ön eki ile ayrılırlar. Bu metinlerin tamamına Özel:TümMesajlar sayfasından ulaşılabilir.

Örnek: MediaWiki:recentchanges

Şablon ad boşluğu[değiştir]

Şablonlar, sık kullanılan yazı ve kodların her sayfada tekrar tekrar yazılmasını engellemek için özel olarak oluşturulan sayfalardır. Şablon sayfalarına o sık kullanılan yazı ve kodlar koyulur ve şablonun ismi herhangi bir sayafaya yazıldığında o sayfaya sanki o şablonun içeriğindeki yazı ve kodlar yazılmış gibi işlem yapılır. Bu da editörlere büyük ölçüde kolaylık sağlar. "Şablon:" ön eki şablonları belirtir. Vikikitap'taki tüm şablonları görmek için buraya bakabilirsiniz.

Örnek: Şablon:Düzenle

Kategori ad boşluğu[değiştir]

Kategoriler Vikikitap'taki bütün sayfaları organize etmeye yarayan yapıdır. Benzer özelliklere sahip sayfalar aynı kategoriye konur. Örneğin bir sayfanın sonuna [[Kategori:Tamamlanmış kitaplar]] yazarak o sayfayı Tamamlanmış kitaplar kategorisine koyarız. Kategori:Tamamlanmış kitaplar sayfasına gittiğimizde de ilgili sayfanın buradaki listeye eklendiğini görürüz. Kategori sayfaları "Kategori:" ön eki ile ayrılır.

Örnek: Kategori:Kitaplıklar, Kategori:Vikikitap

Yardım ad boşluğu[değiştir]

Vikikitap ve onun kullanımı ile ilgili oluşturulmuş tüm yardım amaçlı sayfalar bu isim alanında yer alır. "Yardım:" ön eki ile ayrılır. Mesela bu sayfanın "Yardım" alanındadır.

Örnek: Yardım:Düzenleme, Yardım:İçindekiler

Tartışma ad boşluğu[değiştir]

Özel sayfalar dışında yer alan tüm ad boşluklarının ayrıca bir tartışma alanı bulunur. Tartışma sayfaları, ilgili ad boşluğundan sonra ve sayfa adından önce gelen bir "tartışma:" ön eki ile ayrılırlar. Bu sayfalar diğer kullanıcılarla sayfa hakkında tartışmak, sayfa ile ilgili yorumlar yapmak ve ortak kararları almak amacı ile kullanılırlar. Örnekler:

Yardım tartışma:Ad boşlukları
Tartışma:Ana Sayfa

Mesaj ad boşluğu[değiştir]

Aslında yeni bir ad boşluğu değildir. Kullanıcı ad boşluğundaki sayfaların tartışma sayfalarıdır. Bu sayfalar kullanıcıların birbiri ile mesajlaşarak haberleşmesi için kullanılır.

Örnek: Kullanıcı mesaj: Nosferatü

Yemek ad boşluğu[değiştir]

Bu alanda yemek tarifleri vb. bulunur. (Yemek:İçindekiler)

Kitaplık ad boşluğu[değiştir]

Bu ad boşluğunda Vikikitap'taki kitaplıklar bulunur.

Örnek: Kitaplık:Bilgisayar

Vikiçocuk ad boşluğu[değiştir]

Bu ad boşluğunda çocuklara yönelik hazırlanmış kitaplar bulunur.

Örnek: Vikiçocuk:Hayvan Alfabesi

Özel ad boşluğu[değiştir]

Bu ad boşluğundaki sayfaların tartışma sayfası yoktur ve normal yollarla değiştirilemezler, geçmişleri yoktur. Ayrıca bir özel sayfaya gittiğinizde sayfanın başlığında "Özel" ön ekini göremezsiniz. Özel:ÖzelSayfalar sayfasından Vikikitap'taki tüm özel sayfaların bir listesini görebilirsiniz. Ayrıca özel sayfaların isimleri boşluk içeremez.

Ad boşluklarının simgeleri[değiştir]

Vikikitap'taki ad boşluklarının her birinin birer simgesi vardır. Herhangi bir sayfada o ad boşluğunın simgesini yazarsanız oraya o ad boşluğunın ismi yazılır. İşte Vikikitap'taki ad boşlukları ve simgeleri:

Simge Ad boşluğu
{{ns:1}} Tartışma
{{ns:2}} Kullanıcı
{{ns:3}} Kullanıcı mesaj
{{ns:4}} Vikikitap
{{ns:5}} Vikikitap tartışma
{{ns:6}} Dosya
{{ns:7}} Dosya tartışma
{{ns:8}} MediaWiki
{{ns:9}} MediaWiki tartışma
{{ns:10}} Şablon
{{ns:11}} Şablon tartışma
{{ns:12}} Yardım
{{ns:13}} Yardım tartışma
{{ns:14}} Kategori
{{ns:15}} Kategori tartışma
{{ns:100}} Yemek
{{ns:101}} Yemek tartışma
{{ns:110}} Vikiçocuk
{{ns:111}} Vikiçocuk tartışma
{{ns:112}} Kitaplık
{{ns:113}} Kitaplık tartışma

Sahte ad boşlukları[değiştir]

Vikikitap'ta KendiAlanAdım:Sayfa Adı şeklinde bir sayfa oluşturulması, yani sayfa isminin içinde : işaretinin kullanılması yasaklanmamıştır. Bu şekilde, bir nevi sayfaları kendi ad boşluğumıza koyabiliriz. Ancak böyle bir yöntem tavsiye edilmez. Çünkü aslında böyle bir ad boşluğu yoktur. Bunu sayfanın tartışma sayfasına giderek rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü böyle sayfaların tartışma sayfaları klasik Tartışma:Sayfa adı biçiminde olacaktır. Ayrıca ad boşluklarıyla ilgili politikalar topluluk tarafından önceden belirlenmiştir ve kendi başınıza bir ad boşluğu oluşturmak hoş karşılanmayacaktır. Eğer Vikikitap'a yeni bir ad boşluğu eklenmesini istiyorsanız lütfen bu isteğinizi köy çeşmesinde dile getirin.