Nepotizm hipotezi: sosyal dışlanma ve yoksulluk

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Dosya:Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk
Güney Güneyan, Kutlu Yayınevi, 2019


Eser Hakkında[değiştir]

Kitapta, Türkiye'de ve dünya genelindeki geçmişten bugüne dek sürmekte olan nepotizm tartışmaları, sosyal dışlanmayı oluşturan etkenler ve yoksulluk başta olmak üzere çocuk işçiliği, çalışan yoksul profilleri ve pek daha fazla alt başlık incelendi. Bu olguların nedenselliği, nesnel boyutları ve sonuç öbeği araştırılırken sosyal dışlanmanın küresel kapitalizm dönemine özgü bir kavram olması sebebiyle halk ile gerçekleştirdiği yüzyüze röportajlarda bir nevi bu kitabın oluşmasını sağlandı.

Dışlanmaya değişken açılardan bakıp onu değerlendirdikten sonra bu olgunun son dönemde tartışılmadığını fark edebiliyor olsak da nedenselliği, nesnel boyutları ve sonuç öbeğine bakıldığı zaman sosyal dışlanma, belirtildiği gibi küresel kapitalizm dönemine özgü bir kavram. En azından şu an için evrensel açıdan kabul gören kanı bu yönde. Bahsi geçen bu terim için yapılan tanımlar konunun hangi açıdan ele alındığına göre değişiklik gösterebilir ve kimi odaklarca bazı tanımlar sayesinde kimlerin dışlandığına da yanıt verebilir. Bu çalışmada bu konuyu irdelemek ve yoksulluk ve nepotizm ile olan bağı incelemek gerekiyor. Nitekim bir konu ya da konuya, kişi ya da kişilere, ideoloji ya da ideolojilere takıntılı bir şekilde coşku duymak ve kontrolsüz bir heyecan eşliğinde bir davaya, genel sosyal normları hiçe sayacak derecede aşırı bağlı veya saplantılı olma halidir. Bu çalışma da bu konuyu birçok farklı açıdan ele almaya çalışıyor.

Siyasi hareketlilik neticesinde Türkiye gerek politik gerek ekonomik şartlar sebebiyle yıpranan bir ülke ve bu yıpranma süreci her mevcut iktidarlarla birlikte yeniden törpülendi. Zamanın ezici gücü kadar dünde kalmadı. Fakat yine de her gün yeniden hortlayan bir fenomen hâline gelmesi de yeni bir olay değil. Çünkü bu ülke kozasından çıkmayı başarmakta güçlük çekiyor. Siyasi ve ideolojik etkenler, etnik çeşitliliğin hiçbir zaman farklı bir renk olarak görülmesi gerektiğini düşündürmediği gibi, farklılıklarımız bizi biz yaparken birdenbire kült ikonlar hâline gelen ayrıştırmacı ideolojiler, saplantı boyutuna evrildi. Bu açıdan bakıldığında, bu çalışma bu ana ve ara başlıklar masaya yatırılıyor.

Kaynakça[değiştir]

Dış Bağlantılar[değiştir]