Almanca/Seviye I/Bitte buchstabieren Sie

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Ders I.3: Bitte buchstabieren Sie


Bu ders Alman alfabesi hakkındadır. Ayrıca sorularda ve makalelerde kelime sırasına daha yakından bakıyoruz.

Diyalog[değiştir]

Bu kısa telefon görüşmesini okuyun ve dinleyin. Yüksek sesle okumaya çalışın. Sözcük ve deyimlerin çevirisi metnin altında verilmiştir.

Auskunft Auskunft, guten Tag.
Franz Guten Tag. Ich hätte gerne die Telefonnummer von Frau Claudia Bolliger aus Bern.
Auskunft Wie schreibt man das? Bitte buchstabieren Sie.
Franz Natürlich. Claudia: C wie Cäsar, L wie Ludwig, A wie Anton, U wie Ursula, D wie Dora, I wie Ida, A
wie Anton. Bolliger: B wie Berta, O wie Otto, zweimal L wie Ludwig, I wie Ida, G wie Gustav, E wie
Emil und R wie Richard.
Auskunft Danke. Die Nummer lautet ...
Türkçe Almanca
Dizin yardımı die Auskunft
... sahip olmak isterdim Ich hätte gern(e) ...
telefon numarası die Telefonnummer
Bern'den aus Bern
Bunu nasıl yazarsın? Wie schreibt man das?
lütfen bitte
hecelemek buchstabieren
tabi natürlich
A Anton'da olduğu gibi A wie Anton
iki kere zweimal
Numara...dır Die Nummer lautet ...

Şablon düğümü tespit edildi: Şablon:Almanca/Alıştırma

Alman Alfabesi[değiştir]

Karakterler Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz
Umlautlar Ää Öö SS ß Üü
Örnekler Ärger (öfke) Ökonom (economist) Übermut (keyif)

Almanca ve İngilizce olarak 26 harf yukarıda gösterilmiştir. Bir, bitişik harf ß (eszett veya scharfes s), büyük harfle yazılırsa SS olarak yazılır; ancak, normal bir s gibi telaffuz edilir. Yalnızca önceki sesli harf uzun olduğunda kullanılır, örneğin: der Fuß (ayak). İsviçre'de ß kullanılmadığını unutmayın. Orada uzun ünlülerden sonra bile bunun yerine her zaman çift s yazarsın. Örneğin: der Fuss (ayak).

Almanca ve İngilizce arasındaki diğer bir fark da umlaut. a, o ve u sesli harfleri bir çift nokta (yukarıdaki çift nokta) alarak ä, ö ve ü haline gelebilir. . Çift nokta, sesli harfin sesini değiştirir. Tüm harflerin telaffuzları için telaffuz kılavuzu'na gidin.

Notlar:

  • İngilizce'de umlaut kelimesi iki noktayı ifade eder. Almanca Umlaut kelimesi genellikle ä, ö veya ü sesli harflerinden birini ifade eder.
  • Almanca'da ä, ö ve ü ünlüleri yazım sırasında bile kullanılır; yani, "o umlaut" demek yerine bir "ö" ("turn"daki "u" gibi) sesini çıkarırsınız. Belirli bir harfi açıklığa kavuşturmak için kullanılan yaygın kelimeler Ärger (öfke), Ökonomi (ekonomist) ve Übermut (keyif). Harften sonra "çift nokta" demek, Almanca kelimeleri İngilizce olarak yazarken kullanılan bir İngiliz geleneğidir.
  • Üst nokta işaretinin yazılması mümkün değilse, ä, ö ve ü ünlüleri ae, oe ve ue ile değiştirilmelidir. Bu yazım ör. Goethe, ya da crosswords'deki gibi bazı isimlerde de kullanılır.
  • Çoğu arama motorunda ve çevrimiçi sözlükte, çift noktalı bir sesli harf, basit sesli harf veya sesli harf artı e biçiminde girilebilir. Örneğin, Ärger bulmak istiyorsanız, şu üç arama dizisinden herhangi birini girebilirsiniz: Ärger, Aerger, hatta yanlış Arger.
  • Özel Almanca harflere sahip bir Almanca klavyeniz yoksa, çift noktalı harfleri yazmak için aşağıdaki yollardan birini kullanmanız gerekecektir.
  • Macintosh'ta Option tuşunu basılı tutun ve “u” yazın (bu bir çift nokta oluşturur), ardından Option tuşunu bırakın ve çift noktayı koymak istediğiniz sesli harfi yazın. Option tuşu ve s, ß üretecektir.
  • Windows'ta klavyenizin sağ tarafında bulunan Alt tuşunu ve sayıları kullanmanız gerekecektir. Windows kullanıcıları ayrıca klavye ayarlarını "İngilizce-uluslararası" olarak ayarlama seçeneğine de sahiptir; bu, çift noktalı sesli harfin önüne bir tırnak işareti koyarak çift noktalı harfler oluşturmalarına olanak tanır.
  • Linux kullanıcıları genellikle sistem ayarlarındaki klavye yapılandırma seçeneklerini kullanarak bir "Oluştur" tuşu atayabilir (veya alternatif olarak böyle bir menü yoksa xmodmap veya setxkbmap komut satırı programlarını kullanabilir), bundan sonra kullanıcının umlaut girmesine izin verir. "Oluştur" tuşuna artı "Çift Tırnak İşareti" tuşuna ve ardından belirtilen harfe basarak harfleri seçin. ß, Oluştur tuşuna basılarak ve ardından “s” tuşuna iki kez basılarak da oluşturulabilir.
ß Alt + 0223
ü Alt + 0252
Ü Alt + 0220
ö Alt + 0246
Ö Alt + 0214
ä Alt + 0228
Ä Alt + 0196

Şablon:German/Exercise