35mm ve Öncesi Sinema

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

“35mm ve Öncesi Sinema”[1] Kategori : Yeni betikler

Eldar Bora[2]‘nın araştırmalarını içeren 33mm ve Öncesi Sinema, ilk kez Kutlu Yayınevi tarafından çıkmıştır.[3]

Eldar Bora - Afife Jale Theater Awards


Sinema, görüntülerin veya çizimlerin ışık ile bir perdeye yansıtılarak hareketli görüntü elde edilmesi temeline dayanan bir sanat dalıdır. 7. sanat dalı olarak da bilinen “sinema”, resimlerin hareketini; düzenli bir biçimde belirli aralıklarla, karanlık bir yerde, özel makine aracılığıyla perde üzerine yansıtılarak yeniden elde etmek işine verilmiş bir isimdir, fakat günümüzde yanlış bir şekilde sinema toplum içerisinde yüksek maddi gelir sağlayan sektörel, ticari bir alan olarak bilinç altımıza yerleştirilmiştir.

Yedinci sanat yani “sinema”, yaşamın aynası ve hayatın bir yansımasıdır. Bazen de hayallerimizi harekete geçiren, yaşamımızda göremeyeceğimiz ayrıntıları bize tekrardan yaşatan görüntüler geçididir.

Hayatımızda 1 saniyenin bizim için hiç bir anlam taşımadığını hepimiz iyi bilmekteyiz, ancak sinema saniyede kaydedilen 24 kareden oluşmaktadır. Yani bizim hayatta üstünde durmadığımız “1” saniye, bir olayı anlatan 24 fotoğraftan ibarettir.

“Bugün eğer sinemanın tarihini araştırıp konuşuyorsak, öncelikle ona ve onun yaradılışına ilham kaynağı olan kişileri bulmamız gerekli. Sinema tarihinde dönüm noktası olmuş olayları içine alan, yani o “1” saniyede çekilen 24 kareyi tek tek incelememiz gerekmektedir.

  1. https://www.amazon.com/35mm-%C3%96ncesi-Sinema-Eldar-Bora/dp/6057616839/ref=sr_1_1?qid=1569325690&refinements=p_27%3AEldar+Bora&s=books&sr=1-1&text=Eldar+Bora
  2. https://www.oncevatan.com.tr/roportaj/tebrizli-yonetmen-eldar-bora-hosseinzadeh-h111714.html
  3. https://kutluyayinevi.com/35mm-ve-oncesi-sinema-yayimlandi/